Sezon na …

Jak przygotować skórę do słońca?

Bezpieczne opalanie nie istnieje – zawsze oznacza przyspieszenie procesów starzenia i uszkodzenia skóry. A opalamy się nie tylko wychodząc na plażę. Słońce działa na skórę także wtedy, gdy czekamy na tramwaj, siedzimy przy oknie w pokoju biurowym, przez szybę samochodu. Latem nie sposób się go ustrzec, dlatego poprzez odpowiednią pielęgnację trzeba przygotować skórę do kontaktu ze szkodliwymi promieniami. W Klinice Nova Derm oferujemy zabiegi i preparaty, dzięki którym może ona bez większych szkód przetrwać lato.

Nawilżanie w gabinecie i w domu

Słońce wysusza skórę. Dlatego już na początku lata warto pójść na zabieg, który dostarczy skórze więcej substancji nawilżających niż zwykły krem oraz wzmocni jej naturalną warstwę ochronną, zapobiegającą parowaniu wody. Jeśli skóra jest przesuszona czy szorstka w dotyku, ekspozycja na słońce może prowadzić do jej odwodnienia i podrażnień. Pacjentom mającym taki problem Klinika Nova Derm rekomenduje przed wyjazdem na urlop:

Intensive Hyaluronic. Potocznie nazywany jest „kąpielą w kwasie hialuronowym”. To substancja, która w skórze odpowiada za utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże ok. 250 cząsteczek wody. Zabieg, mający na celu uzupełnienie niedoboru tej substancji, sprawdza się nawet w przypadku bardzo suchej, szorstkiej skóry. Łagodzi uczucie ściągnięcia, wygładza także drobne zmarszczki. Zastosowany przed latem, poprawia przede wszystkim kondycję skóry, uodparniając ją na przesuszenie.

Intensive Spiruline. Zabieg z zastosowaniem preparatu, w skład którego wchodzi aż 230 dobroczynnych składników. Jednym z nich jest spirulina (stąd nazwa zabiegu), alga polecana w diecie, ale też ceniona w kosmetyce ze względu na dużą zawartość mikroelementów o cząsteczkach na tyle małych, by mogły przenikać w głąb skóry. Zabieg ze spiruliną jest wskazany na lato nie tylko dlatego, że świetnie nawilża, ale także dlatego, że pobudza skórę do regeneracji. Spirulina, dzięki cząstkom chlorofilu, uodparnia ponadto na promieniowanie UV.

Zabieg w gabinecie to jednak za mało, by skóra pozostała dobrze nawilżona przez całe lato. Konieczne jest jej codzienne „pojenie” za pomocą silnie nawilżających preparatów do pielęgnacji domowej. W Klinice Nova Derm można nabyć na przykład preparat z kwasem hialuronowym Be Ceuticals HA.5%, którego skuteczność jest porównywalna z efektem zabiegów nawilżających w gabinecie.

Zabiegi i dermokosmetyki z antyoksydantami

Słońce uruchamia procesy, którym towarzyszy wzmożone uwalnianie tzw. wolnych rodników, agresywnych cząstek uszkadzających wewnętrzną strukturę skóry. Dlatego od początku lata niezbędne jest stosowanie preparatów dermokosmetycznych bogatych w tzw. antyoksydanty, czyli związki neutralizujące wolne rodniki. Z badań laboratoryjnych wynika, że związki te stosowane już od młodego wieku chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem. W preparatach używanych do zabiegów oraz dermokosmetykach do stosowania w domu można znaleźć rozmaite antyoksydanty, m.in. kwas ferulowy, wyciągi roślinne, a także witaminy. Jednym z najskuteczniejszych związków z tej grupy jest witamina C. Ale uwaga! Nie wszystkie produkty z jej dodatkiem równie dobrze spełniają misję, jaką jest ochrona skóry przed wolnymi rodnikami. Witamina C jest związkiem bardzo nietrwałym i łatwo ulega rozkładowi. Niewiele laboratoriów kosmetycznych posiada patenty, dzięki którym witamina C zawarta w preparacie pielęgnacyjnym zachowuje swoje antyoksydacyjne właściwości.

Aby przygotować skórę do spotkania ze słońcem Klinika Nova Derm poleca skuteczne zabiegi i wysokiej jakości preparaty z antyoksydantami:

Zabieg NANOPORE z witaminą C, czyli mikronakłuwanie skóry stężonym kwasem askorbinowym. To jeden z najnowocześniejszych zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej, jaki zaleca się dla odmłodzenia i regeneracji skóry. Wykonany przed latem dodatkowo wzmacnia naturalne mechanizmy chroniące skórę przed ultrafioletem. Podczas mikornakłuwania następuje jej „wysycenie” tym silnym przeciwutleniaczem. Jego obecność w głębszych warstwach skóry sprawia, że wolne rodniki tworzące się pod wpływem słońca mogą być skutecznie neutralizowane.

Zabieg INTENSIVE OSMO F. Idealnie przygotowuje skórę do kontaktu ze słońcem dzięki zawartości kwasu ferulowego. Ten jeden z najsilniejszych antyutleniaczy opisywany jest w literaturze jako związek minimalizujący uszkodzenia, które promienie ultrafioletowe powodują w DNA komórkowym. Ponadto kwas ferulowy wzmacnia działanie witaminy E, także mającej zdolność neutralizacji wolnych rodników. Dodatkowy atut – rozjaśnia skórę.

Be Ceuticals L.A.A. 25%. Preparat zawierający najwyższe dostępne w preparatach kosmetycznych stężenie witaminy C. Zapewnia maksymalną ochronę antyrodnikową.

C-VIT Radiance. Preparat zawiera witaminę C w stabilnej formie (3-O-etylowy kwas askorbinowy). Jak informuje producent, hiszpańska firma Sesderma, w trakcie badań laboratoryjnych związek ten zachowywał swoje właściwości nawet podczas przechowywania w zamkniętym pojemniku w temperaturze 20 °C przez 2 lata. Okazał się odporny na działanie zarówno niskich (-15 °C), jak i wysokich (+ 45 °C) temperatur. Jego atutem jest to, że – dzięki  zastosowaniu nanotechnologii – doskonale penetruje naskórek. Dociera do głębokich warstw skóry i wywołuje efekt biologiczny, podczas gdy czysty kwas askorbinowy praktycznie nie dociera do skóry właściwej.

Oprócz witaminy C preparat zawiera całą gamę cennych dla skóry wyciągów roślinnych, m.in. z ginkgo biloba, z korzenia lukrecji, wyciąg z morwy białej, dzięki którym – co warto podkreślić – zapobiega przebarwieniom powstającym pod wpływem słońca. Ma też jeszcze jeden dodatkowy walor – zawiera delikatne drobinki rozświetlające, które w letnim słońcu optycznie odmładzają skórę.

AOX Ferulic. Serum antyoksydacyjne hiszpańskiej firmy Mesoestetic to zaawansowana, biologiczna tarcza ochronna przed szkodliwym promieniowaniem UVB, UVA, IR i HEV. Preparat zawiera kwas ferulowy 0,5%, czystą formę witaminy C 15% oraz 1,5% Protech-cell – ekskluzywny kompleks z witaminą E. Kosmetyk nie tylko neutralizuje powstawanie wolnych rodników i hamuje wywoływaną przez promieniowanie UV melanogenezę, ale także stymuluje syntezę kolagenu w skórze, rozświetla ją i  przywraca jej blask.

Obowiązkowa ochrona!

Niezależnie od tego, czy zostajemy w mieście, czy wyjeżdżamy na urlop, należy stosować kremy ochronne. Chociaż dermatolodzy od lat promują kremy z filtrami, wiele osób wciąż nie wie, jak należy ich używać, żeby rzeczywiście były skuteczne. Najważniejsze, to nakładać te kremy na skórę hojną rękę – 30 ml na ciało, 2,5 ml na twarz i szyję. W praktyce oznacza to, że jedna tubka kremu ochronnego o pojemności 250 ml starcza na zaledwie osiem aplikacji na ciało. Na dwutygodniowe wakacje trzeba zatem zabrać nie jedno, lecz kilka opakowań kosmetyku.

Oznaczenia na preparatach z filtrami to SPF (dotyczy promieni UVB) i znak UVA w kółku (oznacza, że produkt chroni też przed UVA). Wskaźnik SPF informuje, jak zwielokrotni się czas, który można spędzić na słońcu bez poparzenia. W Europie wartości SPF wahają się od 6 do 50+. Na tym skala się kończy, co jednoznacznie podkreśla, że żaden preparat nie daje stuprocentowej ochrony przed promieniami ultrafioletowymi. Zaleca się, by współczynnik ochrony przed UVA wynosił przynajmniej 1/3 stopnia ochrony przed UVB.

O nakładaniu kremów z filtrem nie wolno zapomnieć, nawet jeśli całe lato spędzamy za biurkiem. Tyle tylko, że zamiast preparatów SPF 50, prawie blokujących promienie UVB i UVA, można stosować filtry o SPF 10-20. Tylko osobom o bardzo ciemnej, najbardziej odpornej na słońce karnacji wystarczą filtry o SPF poniżej 10.

Słońce a zabiegi medycyny estetycznej

Przed słonecznym urlopem lepiej nie wykonywać niektórych zabiegów dermokosmetycznych i z zakresu medycyny estetycznej, m.in. silnych pilingów chemicznych. Złuszczająca się skóra reaguje na działanie słońca podrażnieniem, ponadto możliwe jest wystąpienie reakcji fototoksycznej, której skutkiem są przebarwienia. Latem można wykonywać natomiast łagodne pilingi, zakładając, że przez kilka tygodni będziemy unikać intensywnego opalania i pamiętać o nakładaniu na twarz kremów ochronnych nawet w pochmurne dni.

Jednym z pilingów, który można, a nawet warto wykonywać w słoneczne lato jest Intensive Vitamine C. To zabieg złuszczający, ale także rozświetlający, a jednocześnie dostarczający skórze antyoksydantów.

Przed ekspozycją na słońce nie należy wykonywać też zabiegów laserowych. Laser plus słońce może skończyć się, podobnie jak w przypadku silnego złuszczania chemicznego, powstaniem podrażnień i przebarwień.

Dr Ewa Chlebus ostrzega przed szkodliwym działaniem słońca!

Nie ma sposobu na bezpieczne opalanie. Nieumiejętne korzystanie z promieni słonecznych zawsze oznacza większe lub mniejsze poparzenia i uszkodzenia skóry. Ultrafiolet nie tylko przyspiesza procesy starzenia, ale co gorsze, zwiększa ryzyko powstania stanów przedrakowych, a następnie nowotworów skóry. Szczególną ostrożność powinny zachować latem osoby o jasnej karnacji i mające na ciele znamiona. Drażnione przez słońce znamię może przyczynić się do rozwoju czerniaka skóry.

W sposób szczególny skórę powinny chronić kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne. Połączenie doustnej antykoncepcji z nadmiarem słońca zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień. Reakcje fotouczulające mogą wystąpić także przy przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antybiotyków, niektórych środków przeciwbakteryjnych (Metronidazol, Biseptol) i przeciwdepresyjnych, do których zalicza się także herbatki z dziurawca. Warto również pamiętać, że reakcje fototoksyczne wywołują także perfumowane kremy i perfumy.

Dr Ewa poleca

Ultra Peel S

Idealny piling naprawczy i odmładzający do skóry naczyniowej i wrażliwej. Godny polecenia szczególnie dla Pacjentów, którzy dotąd nie myśleli o złuszczaniu w sezonie wiosenno-letnim. Lekarz nakłada na twarz indywidualnie dobraną do skóry pacjenta kombinację substancji leczniczych o sprawdzonej skuteczności oraz wielokierunkowym działaniu, takich jak np. kwas trójchlorooctowy, mlekowy, L-askorbinowy, polifenole, retinol. Dlatego zabieg jest nie tylko komfortowy dla Pacjentów i bezpieczny, lecz także wyjątkowo efektywny – niweluje drobne zmarszczki, napina skórę i poprawia jej strukturę. Złuszczanie jest umiarkowane, przeważnie drugi, trzeci dzień po zabiegu.

Implantacja nici PDO

To jeden z najnowszych i najbardziej skutecznych sposobów korekty owalu twarzy i likwidowania zmarszczek na szyi. Opracowany pięć lat temu w Korei Południowej zrobił wielką karierę w świecie – obecnie zabiegi są wykonywane w wielu krajach Europy, w USA , Brazylii i Japonii. Z wielką satysfakcją wykonujemy go także od wielu lat w Klinice Nova Derm. Nici z polidioksanonu precyzyjnie umieszcza się pod skórą za pomocą cienkich igieł i pozostawia w tkankach. Polidioksan, rozpuszczając się z czasem w skórze, pobudza proces neokolagenezy, czyli stymuluje produkcję nowego kolagenu, białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny, białka odpowiedzialnego za jej sprężystość i elastyczność. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu powoduje syntezę kwasu hialuronowego w skórze. Efekty zabiegu utrzymują się do dwóch lat!

Więcej…

IPL firmy Lumenis

Uwaga, Pacjenci ze skłonnością do rumienia i cerą z rozszerzonymi naczynkami! W Klinice Nova Derm wykonujemy wyjątkowy zabieg przy użyciu najnowszego systemu IPL firmy Lumenis, która jest renomowanym producentem laserów medycznych. IPL, czyli Impulsywne Źródło Światła (Intensed Pulse Light), uznawane jest obecnie za najskuteczniejsze spośród używanych dotąd urządzeń w medycynie estetycznej. Zabiegi, które wykonujemy przy jego użyciu, są bardziej skuteczne, a ich efekt trwalszy niż po zastosowaniu innych systemów! W praktyce oznacza to, że aby usunąć zmiany naczyniowe trzeba wykonać mniej zabiegów.

Masaże i refleksoterapia

Ogromnie zależy nam, aby nasi Pacjenci – troszcząc się o stan zdrowia skóry – zadbali też o swoje samopoczucie. Dlatego obok najnowocześniejszych metod leczenia i odmładzania proponujemy klasyczne masaże oraz wywodzącą się z medycyny chińskiej, refleksoterapię. Te zabiegi to prawdziwa inwestycja w zdrowie. W czasach kiedy wszystkim nam towarzyszy przewlekłe zmęczonie i stres, takie proste sposoby na relaks i zmniejszenie napięcia są bezcenne! Dlatego wszystkich Państwa, którzy odwiedzają naszą Klinikę, gorąco zachęcam do tego, aby z nich korzystali, także, a może zwłaszcza wtedy, gdy doba wydaje się za krótka, brakuje godzin na odpoczynek i sen. Zapewniam Państwa, że czas spędzoney w gabinecie masażu naprawdę nie jest stracony!

Więcej…

Nowe metody diagnozowania i leczenia łysienia: trichoskopia i mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Klinika Nova Derm wprowadza metody, dzięki którym możliwe jest skuteczne diagnozowanie i leczenia łysienia u mężczyzn i kobiet. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zabieg, który w świetle najnowszej wiedzy dermatologicznej jest najbardziej skuteczny w hamowaniu wypadania włosów – wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego. Proponujemy też Pacjentom trichoskopię, bardzo dokładne badanie skóry głowy oraz stanu włosów. Obecnie tylko największe kliniki dermatologiczne w kraju dysponują nowoczesną aparaturą, która jest niezbędna do jej wykonania. Specjalnie dla Pacjentek i Pacjentów Kliniki Nova Derm o nowych metodach walki z łysieniem mówi w wywiadzie dr Ewa Chlebus.

Dlaczego właśnie teraz Klinika Nova Derm wprowadza zabieg polegający na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego?

osocze_bogatoplytkowe_1W Klinice Nova Derm proponujemy tylko te zabiegi, których skuteczność została potwierdzona naukowo. Wprawdzie już od kilku lat w niektórych gabinetach medycyny estetycznej stosowano w leczeniu łysienia zabieg, polegający na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego, my jednak wstrzymywaliśmy się z wprowadzeniem tej metody. Z jednego powodu – jak dotąd brakowało dowodów na to, że zabieg jest bezpieczny i daje naprawdę dobre efekty. Dopiero w 2014 roku w specjalistycznych pismach dermatologicznych opublikowano pierwsze wyniki badań, potwierdzających wysoką skuteczność tej metody w leczeniu łysienia. Badania te przeprowadzono w kilku uznanych klinikach dermatologicznych w świecie. Tak więc dopiero teraz, proponując naszym Pacjentkom i Pacjentom leczenie przy użyciu osocza bogatopłytkowego, możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to zabieg, którego stosowanie ma podstawy naukowe. Dopóki ta metoda leczenia nie była przebadana w światowych klinikach, nie było jej także w naszej ofercie.

Osocze bogatopłytkowe to preparat przygotowywany z krwi pobranej od pacjenta. Jakie są jego właściwości?

Osocze bogatopłytkowe ( Platelet-rich plasma, PRP) to preparat kwiopochodny. Krew pobrana wcześniej od pacjenta jest odwirowywana i zagęszczana. Ostatecznie w niewielkiej ilości osocza otrzymuje się wysokie stężenie płytek krwi ( trombocytów). Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie, stymulują także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę). Dlatego ten sposób regeneracji i naprawy tkanek jest uznaną metodą leczenia w ortopedii (uszkodzenia ścięgien i zwyrodnienia stawów), kardiologii, okulistyce i stomatologii.

A jak osocze działa na włosy?

Łysienie to efekt postępującego procesu zanikania włosa w mieszku włosowym. Z badań wynika, że wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego zapobiega temu zanikowi, Czynniki wzrostu działają na mieszki włosowe, aktywując w nich kolejne fazy wzrostu i różnicowanie włosa. Co więcej, działają też na komórki macierzyste w opuszce włosa – pod ich wpływem mogą powstawać nowe mieszki włosowe! Właśnie dlatego metoda ta jest zalecana w trudnych do leczenia jednostkach chorobowych: androgenowym łysieniu u kobiet i mężczyzn, a także łysieniu plackowatym.

Co badania naukowe mówią o skuteczności osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia?

Opisano wyniki badań, z udziałem wyjątkowo trudnej grupy pacjentów – mężczyzn, którzy przez pół roku nie odpowiadali na tradycyjne próby leczenia minoksydylem i finasterydem. U pacjentów tych czterokrotnie wykonano zabieg ostrzykiwania skóry głowy osoczem bogatopłykowym (zabiegi wykonywano co dwa tygodnie). Jeszcze przed zakończeniem kuracji uzyskano znaczącą poprawę – na obserwowanym obszarze skóry głowy liczba mieszków włosowych wzrosła z 71 do 93. Z klinicznego punktu widzenia, najważniejszy jest jednak negatywny wynik w tzw. pull- teście . Podczas tego badania chwyta się, a potem dość mocno pociąga, kosmyk 70-100 włosów. W palcach nie powinno zostać więcej niż trzy włosy. Jeśli ich liczba wynosi sześć do dziewięciu, oznacza to, że pacjent ma poważny problem. Taki zły wynik pull- testu mieli właśnie uczestnicy badań przed podaniem zastrzyków z osocza bogatopłytkowego. Po zakończeniu kuracji pull –test wypadał doskonale – po badaniu nie pozostawał nawet jeden włos! Oznacza to, że włosy, które odrastają po stymulacji czynnikami wzrostu pochodzącymi z płytek krwi są mocne i zdrowe.

Czy można na bieżąco monitorować postępy w leczeniu łysienia?

Tak. Zakupiliśy urządzenie, przy pomocy którego będzie można monitorować postępy leczenia, przede wszystkim jednak łatwiej diagnozować choroby takie jak łysienie androgenowe, łysienie telogenowe, łysienie plackowate, dermatozy zapalne. Od niedawna w Klinice Nova Derm wykonujemy badanie zwane trichoskopią. To mikroskopowa ocena włosów i skóry głowy przy pomocy nowoczesnego wideodermatoskopu. Znacznie dokładniejsza niż ta, którą można uzyskać, posługując się rutynowo stosowanym w gabinetach dermatologicznych dermatoskopem. Pod dermatoskopem można oglądać obraz powiększony 10-20-krotnie, wideodermatoskop daje aż 20-70-krotne powiększenie! Widząc więcej, lekarz może lepiej ocenić stan łodygi włosa, mieszków włosowych, a także kondycję skóry głowy. Wszystkie obrazy są zapisywane w formie cyfrowej i przechowywane na dysku komputera. Oznacza to, że zdjęcia uzyskane u pacjenta podczas kolejnych badań można porównywać, monitorując postępy leczenia.

Gwoli ścisłości dodam, że badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent jest proszony tylko o umycie głowy i ułożenie włosów bez kosmetyków do stylizacji fryzur. Przy włosach farbowanych badanie można wykonać dopiero po kilkukrotnym umyciu głowy.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u dermatologa i badanie włosów?

Gdy zauważymy pierwsze objawy ich przerzedzenia. Obrazowo mówiąc, kiedy przedziałek na głowie zaczyna przypominać choinkę. Sygnałem ostrzegawczym powinno być też wzmożone wypadanie.

Przerzedzenie włosów to niełatwy w leczeniu, za to coraz częstszy problem, zwłaszcza u kobiet w wieku 40+. Jednak pierwsze ślady tej choroby stają się widoczne po 30. albo nawet po 20 roku życia. Już wtedy – gdy tylko zauważymy, że włosów wypada więcej niż normalnie – należy zgłosić się do lekarza. Im wcześniej rozpocznie się bowiem odpowiednie leczenie, tym szybszych i lepszych efektów można się spodziewać.

Jeśli wypadanie włosów nie jest bardzo nasilone, kurację zaczynamy od mezoterapii

skóry głowy (patrz: mezoterapia skóry głowy). Podczas tego zabiegu wstrzykujemy koktajl substancji wzmacniających cebulki włosa. Jeśli włosy są już w widoczny sposób przerzedzone, proces chorobowy przebiega w sposób gwałtowny albo odpowiedź na leki stosowane przy wypadaniu włosów nie jest tak dobra, jakbyśmy oczekiwali, wskazane jest ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.

Jak robi się ten zabieg?

Wstrzyknięć nie wykonuje się automatycznym pistoletem jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii, ale ręcznie za pomocą strzykawki. Jeden zabieg to około 40 wkłuć. Aby uzyskać dobry efekt, należy wykonać 2-3 zabiegi w odstępach czasowych indywidualnie określonych przez lekarza. Niestety, wstrzykiwanie osocza bogatopłykowego nie jest bezbolesne. Pocieszające, że po tym zabiegu można spodziewać się naprawdę dobrych efektów.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Kuracja jest bezpieczna. Preparat przygotowuje się z tkanki własnej pacjenta, tak więc ryzyko alergii czy odrzucenia nie istnieje. Zabiegu nie wolno wykonywać tyko u osób mających poważne kłopoty ze zdrowiem (z chorobami krwi, nowotworowymi), u pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia (np. aspiryna), a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rozmawiała: Jolanta Chyłkiewicz

 

Więcej na temat zastosowania osocza bogatopłykowego w leczeniu łysienia znajdą Państwo w publikacjach:

British Journal od Dermatology. A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata

Journal of Cataneous and Aesthetic Surgery. Platet-Rich Plasma in Androgenic Alopecia: Myth or an Effective Tool

BioMed Research International. The Effect of Autologous Activated Platelet Rich Plasma (AA-PRP) Injection on Pattern Hair Loss: Clinical and Histomorphometric Evaluation

BioMed Research International. Therapeutic efficacy of autologous platet-rich plasma and polydeoxyribonucleotide on female pattern hair loss

Odmładzanie osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe ( Platelet-rich plasma, PRP) to preparat krwiopochodny coraz częściej stosowany ostatnio w medycynie estetycznej. Mezoterapia osoczem uchodzi za jedną ze skuteczniejszych metod odmładzania skóry.

Preparat otrzymuje się z krwi samego pacjenta. Krew jest odwirowywana i zagęszczana, co pozwala na szybkie uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi (trombocytów). Zawarte w preparacie płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie, stymulują także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę). Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego prowadzi do regeneracji i naprawy tkanek, dlatego ten sposób jest już od dawna uznaną metodą leczenia w ortopedii (uszkodzenia ścięgien i zwyrodnienia stawów), kardiologii, okulistyce i stomatologii. Ostatnio pojawiły się prace naukowe wskazujące na to, iż preparat ten jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu łysienia (więcej…), a także odmładzaniu skóry oraz jako terapia przeciwko rozstępom i bliznom. Z obserwacji dermatologów wynika, iż regularne iniekcje osoczem bogatopłytkowym zwiększaja gęstość skóry i poprawiają jej wygląd. Zabieg może też spowolnić procesy starzenia. Dlatego zaleca się go wszystkim pacjentom z wiotką, cienką skóra oraz innymi oznakami starzenia, takimi jak:, zmarszczki, plamy barwnikowe, szerokie pory. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym może uzupełniać odmładzanie innymi metodami (pilingi chemiczne, lasery, fotoodmładzanie).

Na czym polega zabieg?
Na wstepie pobiera się od pacjenta ok.10-25 ml krwi. To objętość, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Po odwirowaniu krwi otrzymuje się preparat, który wstrzykuje się w miejsca poddawane terapii. Osoczem można odmładzać każdą powierzchnię ciała, ale zazwyczaj zabiegi wykonywane są na twarzy, szyi, dekolcie i rękach. Nakłucia są gęste, dlatego u osob wrażliwych na ból zabieg wykonuje się po wcześniejszym znieczuleniu kremem Emla.

Efekty iniekcji
Są widoczne po kilku tygodniach. Skóra jest odnowiona, ma zdecydowanie lepszą strukturę. Jest bardziej jędrna, napięta i elastyczna, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Twarz sprawia wrażenie młodszej i wypoczętej. Aby uzyskać optymalny efekt, zabieg należy wykonać kilka razy (zwykle 3-6 razy) w odstępach 3-6 tygodniowych. Potem można powtarzać go 1-2 razy w roku.

Ważne przed zabiegiem!
Na tydzień przed terminem zabiegu nie należy zażywać aspiryny i innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Na dwa dni przed iniekcją osoby z nawracającą opryszczką powinny rozpocząć przyjmowanie acyklowiru np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Ważne po zabiegu
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, z drobnymi śladami po nakłuciach lub niewielkimi krwiakami czy siniakami. Można smarować je żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Hirudoid, czy Lioton 1000. Nie jest to jednak konieczne. Krwiaki czy drobne siniaki znikają zwykle samoistnie w ciągu kilku dni (maksymalnie w ciągu 2 tygodni). Po ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym, podobnie jak po pilingach czy mezoterapii, należy stosować na dzień kremy z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Jak przygotować skórę do pilingu?

Aby efekty zabiegu były lepsze, a ryzyko powikłań – mniejsze, zalecana jest kuracja przygotowująca.

Przez okres 1-3 miesięcy przed zabiegiem należy stosować kremy ochronne o SPF 30 lub większym Ważne, aby zakres ochrony obejmował szerokie spektrum promieniowania UVA i UVB. Dodatkowo w słoneczne dni warto nosić kapelusz i okulary.

Co najmniej 2 –6 tygodni przed pilingiem należy nakładać zalecone przez dermatologa kremy z retinoidami (tretinoina, izotretinoina, retinaldehyd, adapalen, tazaroten). Stosowane raz dziennie (wieczorem) zmniejszają grubość warstwy rogowej, ujednolicają i ułatwiają penetrację substancji podawanych w czasie zabiegu dermatologicznego. Skraca się też okres gojenia. Na jeden-dwa dni przed zabiegiem należy odstawić preparaty z retinoidami. W przypadku wystąpienia podrażnień po retinoidach stosowanych w domu zabieg powinien być odroczony do czasu ich ustąpienia.

Uwaga! W przypadku osób o ciemnej karnacji postępowanie jest inne – zaleca się przerwanie stosowania retinoidów nawet na 2-4 tyg. przed zabiegiem. Związki te, zwiększając głębokość wnikania substancji złuszczających, mogą u takich pacjentów podwyższać ryzyko wystąpienia przebarwień.

Co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem należy używać preparatów, zawierających alfahydroksykwasy (np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, maleinowy lub winowy) o stężeniu 8-15 % i pH 4,2-5,6 (zbliżonym do pH skóry). Preparaty przygotowujące z alfahydroksykwasami – podobnie jak retinoidy – powinny zostać odstawione na jeden-dwa dni przed zabiegiem.

Pacjentom ze skłonnościami do przebarwień oraz fototypem III i IV zaleca się dodatkowo preparaty z substancjami rozjaśniającymi (kwas kojowy, kwas azelainowy, arbutyna , hydrochinon). Mogą one być łączone z retinoidami lub kwasem AHA.

Na dzień przed zabiegiem, w dniu zabiegu oraz 4 dni po pilingu pacjent powinien przyjmować leki przeciwwirusowe (Acyclovir, 5 razy dziennie 200mg). Taka profilaktyka jest konieczna u wszystkich pacjentów przed pilingiem średnio-głębokim i głębokim, nawet tych, u których – jak wynika z wywiadu – nie miewają opryszczki. Przy wykonywaniu pilingów powierzchownych taka profilaktyka nie jest bezwzględnie konieczna.

Co najmniej 10 dni przed zabiegiem nie farbować włosów.

Informacje przed zabiegiem!

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego

Przed zabiegiem nie wolno:
na 3 – 7 dni przyjmować leków przeciwbólowych (aspiryna, ibuprofen), dużych dawek wit. C i E,
wykonywać zabiegów kosmetycznych (pilingi, maski, mikrodermabrazji) w okolicach poddawanych wstrzyknięciom.

Kwas hialuronowy nie może być stosowany u pacjentów: z chorobami układu immunologicznego i podczas immunoterapii, w ciąży i podczas karmienia piersią, ze znaną wrażliwością na kwas hialuronowy, przyjmujących leki zmniejszające krzepliwość, ze skłonnością do blizn przerosłych  i bliznowców, w trakcie czynnych procesów zapalnych i zakażeń (opryszczka, liszajec), w przebiegu ostrych i przewlekłych chorób skóry.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z zastosowaniem toksyny botulinowej

Przeciwwskazania bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
nadwrażliwość na składniki preparatu (uczulenie na albuminy ludzkie),
stosowanie następujących leków oraz okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomecyna, gentamecyna, amikacyna, kanamycyna itp.); aminochinolony  (chlorochina, hydroksychlorochina); D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina; linkomycyna; tetracyklina, polimyksyna; sukcynylocholina,
miejscowe infekcje skóry,
ciąża i okres laktacji.

Przeciwwskazania względne:
zaburzenia krzepnięcia,
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

Informacje dla pacjentów przed zabiegiem mezoterapii twarzy

Przeciwwskazania:
choroby układu immunologicznego,
ciąża i okres karmienia,
nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość,
skłonność do blizn przerosłych i bliznowców,
zakażenia (opryszczka, liszajec zakaźny),
ostre i przewlekłe choroby skóry.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem IPLa

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie,
opalenizna ( 4 tygodnie przed zabiegiem),
używanie kremów z retinolem ( 1 miesiąc przed zabiegiem),
leki światłoczułe (tetracykliny, zioła),
choroba nowotworowa,
łuszczyca i bielactwo,
podrażnienia i stany zapalne skóry – infekcje bakteryjne, wirusowe,
skłonność do zbliznowaceń,
peeling (1-2 tygodnie) przed zabiegiem,
tatuaże,
indywidualna nadwrażliwość na światło o wysokiej mocy,
alkohol i inne substancje zwiększające ukrwienie skóry,
epilepsja/ padaczka.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem lasera frakcyjnego

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie,
opalenizna ( 4 tygodnie przed zabiegiem),
używanie kremów z retinolem (1 miesiąc przed zabiegiem) i doustna terapia izotretinoiną 4-6 miesięcy przed zabiegiem,
choroba nowotworowa,
łuszczyca, bielactwo,
podrażnienia i stany zapalne skóry ? infekcje bakteryjne, wirusowe,
skłonność do zbliznowaceń i przebarwień,
peeling (4=6 tyg) przed zabiegiem,
tatuaże,
indywidualna nadwrażliwość na światło o wysokiej mocy,
alkohol i inne substancje zwiększające ukrwienie skóry,
epilepsja / Padaczka.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem lasera depilacyjnego

Wskazania dla kobiet
W przypadku kobiet gładkie nogi i pachy są ?obowiązkowe?. Równie popularnym zabiegiem jest usuwanie włosów w obszarze bikini. Część pań cierpi także z powodu wąsika na twarzy. Powyższe problemy estetyczne bez trudu można usunąć podczas serii zabiegów laserowych. W przypadku szczególnie mocnego owłosienia, warto również sprawdzić, czy jego przyczyną nie są zaburzenia hormonalne.

Wskazania dla mężczyzn
Depilacja laserowa nie jest wyłączną domeną kobiet. Coraz więcej mężczyzn z zainteresowaniem spogląda na ten zabieg. Panowie najczęściej poddają się usuwaniu nadmiernego owłosienia na plecach, karku, klatce piersiowej lub pod pachami.

Przeciwwskazania:
ciąża,
poważne choroby skóry: bielactwo, łuszczyca, przebarwienia,
świeża opalenizna,
stosowanie kremów światło uczulających i z retinoidami.

Pamiętaj, że:

  • w ciągu 4 tygodni przed zabiegiem należy unikać kąpieli słonecznych i solarium, nie wolno wyrywać włosów pęsetą, poddawać się depilacji woskiem, ani usuwać owłosienia chemicznie,
  • min. 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z używania kremu z retinolem,
  • min. 1 tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania peelingów,
  • przed zabiegiem skórę, w miejscu poddawanym depilacji, należy ogolić, umyć i niczym nie smarować.