Pilingi

Pilingi to specjalność Kliniki Nova Derm. Wiele z nich zostało oryginalnie opracowanych przez dr Ewę Chlebus, która od lat odmładza i leczy skórę przy zastosowaniu tych zabiegów. Uzyskiwane przez nią wyniki są spektakularne, porównywalne z efektami operacji plastycznych.

Pilingi odmładzające skórę
Pilingi na przebarwienia skóry
Pilingi do skóry naczyniowej i dla pacjentów z trądzikiem różowatym
Pilingi w leczeniu trądziku
Leczenie blizn potrądzikowych

Pilingi odmładzające skórę

Rodzaj zabiegu odmładzającego dobiera się do kondycji i potrzeb skóry. Prawie wszystkie preparaty stosowane do odmładzających pilingów w Klinice Nova Derm zawierają retinoidy, substancje znane ze swoich niezwykłych przeciwstarzeniowych właściwości. Ich działanie zostało udowodnione naukowo. Obecnie retinoidy uważa się za najważniejsze składniki dermatologicznej kuracji odmładzającej.

Yellow Peel

pilingi_1Daje spektakularny efekt odmładzający. Polecany do wszystkich typów skóry, również wrażliwej i naczyniowej. Wprowadzenie tego pilingu na rynek było przełomem w światowej dermatologii estetycznej.

Preparat do pilingu ma charakterystyczną, żółtą barwę, stąd nazwa zabiegu – Yellow Peel. W jego skład wchodzi kwas retinowy, substancja o wyjątkowo silnym i udowodnionym naukowo działaniu odmładzającym, oraz trzy inne związki: kwas azelainowy, fitowy i kojowy. Taki zestaw substancji nie tylko poprawia strukturę naskórka, lecz także oddziałuje na głębsze warstwy skóry. Piling pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz powstanie nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra wygładza się (drobne zmarszczki znikają), jest lepiej odżywiona i dotleniona.

Na zabieg trzeba zarezerwować aż 3–4 godziny. Co godzinę lekarz nakłada na twarz kolejne warstwy preparatów. Pierwszym z nich jest tzw. maska „torująca”, której zadaniem jest rozluźnienie rogowej warstwy naskórka. Dzięki tej masce składniki odmładzające (nakładane podczas zabiegu w drugiej kolejności) mogą przeniknąć do głębszych warstw skóry i mocniej na nią oddziaływać.

Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny. Po pilingu występuje złuszczanie naskórka, którego nasilenie zależne jest od rodzaju skóry i jej kondycji. Trwa ono zwykle od 2 do 5 dni. U niektórych osób może być ono intensywne – skóra schodzi płatami, trudne do zamaskowania. Dlatego planując Yellow Peel, należy liczyć się z dwu-trzydniowa nieobecnością w pracy.

Rezultaty Yellow Peel widać już po pierwszym zastosowaniu. Skóra staje się jasna, gładka i napięta, pory są wyraźnie zmniejszone. Aby uzyskać wyraźny i trwały efekt odmłodzenia, zabiegi trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Przy każdym kolejnym zabiegu skóra „oczyszcza się” z zalegających na jej powierzchni martwych warstw naskórka i jest intensywnie pobudzana do odnowy. Systematyczne powtarzanie zabiegu Yellow Peel działa profilaktycznie. Chroni skórę przed utratą jędrności i nowymi zmarszczkami.

ULTRA Peel

Zabieg wyjątkowo efektywny i nieuciążliwy dla pacjentek! Klinika Nova Derm oferuje obecnie trzy wersje tego pilingu, które dobiera się do potrzeb skóry. Klasyczny Ultra Peel S oraz jego łagodniejsza wersja Ultra Peel Sensi (do skóry najbardziej wrażliwej) odmładza, napina skórę i poprawia jej strukturę. Kolejny (Ultra Peel M), o nieco zmienionym składzie, stosuje się w leczeniu przebarwień.

pilingi_7

 

Klasyczny Ultra Peel S oraz Ultra Peel Sensi przeznaczone są dla skór wrażliwych, bardzo wrażliwych oraz naczyniowych w celu naprawy gęstości i napięcia skór dojrzałych. Mogą być też stosowane w okresie remisji trądziku różowatego.

Podczas zabiegu lekarz nakłada na twarz indywidualnie dobraną do skóry pacjenta kombinację substancji leczniczych o sprawdzonej skuteczności oraz wielokierunkowym działaniu.

Kolejnym etapem zabiegu jest maska PCA Skin z retinolem oraz zestawem antyoksydantów. Maska pozostawiana jest na skórze na 6 – 12 godzin, aby umożliwić powolną, głęboką penetrację składników aktywnych. Takie stopniowe przenikanie jest bezpieczne nawet dla cer wrażliwych i naczyniowych. Można uniknąć gwałtownej reakcji skóry, jaka występuje często przy innych pilingach.

Ultra Peel M to najłagodniejszy z pilingów, który stosuje się w terapii przebarwień, zwłaszcza w przypadku skór wrażliwych, naczyniowych, a także trądzikowych. Rozjaśnia i wyrównuje koloryt, działa przeciwzaskórnikowo, spowalniając jednocześnie procesy starzenia się skóry. Może być stosowany w leczeniu melasmy. W skład preparatu złuszczającego wchodzą kwasy: kwas mlekowy, cytrynowy, salicylowy i kojowy oraz dodatkowe substancje rozjaśniające.

Zabiegi Ultra Peel nie są bolesne ani uciążliwe. Skóra złuszcza się umiarkowanie, przeważnie drugi, trzeci dzień po zabiegu. Zaleca się 2 – 4 zabiegi co 4 – 8 tygodni.

Uwaga! Po pilingach z serii Ultra Peel, podobnie jak po innych zabiegach z retinoidami, występuje suchość skóry wokół oczu, pojawiają się tzw. „pseudozmarszczki”. Aby im zapobiec, zaleca się nakładanie wokół oczu maści cholesterolowej.

Orange Peel

Nowy piling o silnym działaniu odmładzającym. Posiada wyjątkowe atuty. Jego receptura, oparta na najnowszych odkryciach z zakresu dermatologii, łączy retinoidy z tzw. czynnikami wzrostu. Dlatego zabieg, chociaż łagodny (delikatne złuszczanie), jest bardzo skuteczny. Nadaje się także do skóry wrażliwej i naczyniowej.

Orange Peel można uznać za stały punkt w planie terapii przeciwstarzeniowej. Cała procedura lecznicza została opracowana w taki sposób, aby zastosowany w pilingu retinaldehyd (pochodna znanego z właściwości odmładzających kwasu retinowego) mógł oddziaływać na skórę w jak najsilniejszy sposób. Krem zabiegowy ma jaskrawopomarańczowy kolor, stąd nazwa Orange Peel. Uwaga, maski nie zmywa się w gabinecie! Pacjent wychodzi z nią do domu i pozostawia na twarzy przez 4 – 8 godzin. Tyle czasu potrzeba, aby skóra przyswoiła retinaldehyd, a także zawarte w kremie czynniki wzrostu.

Po pilingu skóra nie jest mocno podrażniona ani zaczerwieniona. Złuszczanie jest niewielkie, najczęściej odbywa się w trzech etapach: w trzeciej, siódmej, a czasem i dziesiątej dobie po zabiegu. Twarz wygląda na tyle dobrze, że nie ma konieczności przerywania zawodowych obowiązków.

Uwaga! Po pilingu, podobnie jak po innych zabiegach z retinoidami, występuje suchość skóry wokół oczu, pojawiają się tzw. „pseudozmarszczki”. Aby im zapobiec, zaleca się nakładanie wokół oczu maści cholesterolowej.

AGE ph Peel

Efektywny resurfacing skóry, czyli złuszczania połączonego z intensywnym odmładzaniem i profilaktyką starzenia skóry. Niweluje wszystkie defekty skóry, które są typowymi objawami starzenia: zmiany posłoneczne, pigmentacyjne, szarość skóry, utrata blasku, powierzchowne i średnie zmarszczki mimiczne.

Zabieg wykonywany innowacyjnymi preparatami firmy Laboratorium pH Formula , których receptury stworzył dr Fernando Bouffard, autor koncepcji resurfacingu. Ten sposób odmładzania ma znaczącą przewagę nad stosowanymi od lat zabiegami złuszczającymi – powoduje silniejszą niż tradycyjne pilingi regenerację skóry przy jej mniejszym podrażnieniu. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki nowemu, bardziej efektywnemu systemowi transportu substancji czynnych w głąb skóry.

W zabiegu łączy się AHA i BHA kwasy ( kwas migdałowy, pirogronowy , laktobionowy) oraz retinol, co wydatnie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz – poprzez działanie antyoksydacyjne – hamuje degradację macierzy pozakomórkowej skóry. Zaleca się 2-4 zabiegi w odstępach 4- 6 tygodni.

RAHA

Intensywne odmładzanie skóry, dzięki wyjątkowym właściwościom kwasu retinowego.

Kwas retinowy, będący pochodną witaminy A, to najsilniej działająca na skórę substancja odmładzająca . Nie tylko poprawia strukturę naskórka, ale także stymuluje powstawanie nowych włókien elastycznych i kolagenowych oraz nowych naczyń krwionośnych. Wszystko to sprawia, że skóra po zabiegu jest wygładzona, lepiej odżywiona, dotleniona.

Dla zapewnienia lepszego wchłaniania aplikacja kwasu retinowego poprzedzona jest pilingiem kwasem glikolowym (50-70%) i kwasem mlekowym (10-15%). Stężenia tych substancji lekarz dobiera do kondycji i wrażliwości skóry.

Efekty zabiegu są wyraźnie widoczne – skóra wygładza się, a pory ulegają zmniejszeniu (stają się mniej widoczne). Zabieg jest bezbolesny, powoduje jedynie lekkie złuszczanie naskórka. Zabieg można powtarzać co 4-6 tyg. Zalecana jest seria, składająca się z czterech zbiegów.

Pilingi migdałowe

Łagodne zabiegi odmładzające i rozjaśniające skórę. Szczególnie zalecane osobom o wrażliwej i naczyniowej skórze oraz pacjentom, którzy dopiero rozpoczynają leczenie metodą pilingów. Cenione są jako zabiegi upiększające „na specjalne okazje”, bo już po pierwszym zabiegu skóra jest wyraźnie rozjaśniona i wygładzona.

pilingi_6Pilingi z zastosowaniem kwasu migdałowego, otrzymywanego z wyciągu z gorzkich migdałów (40 – 70%). Podczas kolejnych zabiegów kwas migdałowy może zostać wzmocniony specjalnymi substancjami, m.in. rozjaśniającym kwasem cytrynowym lub przeciwbakteryjnym kwasem mlekowym. W Klinice Nova Derm wykonujemy piling migdałowy lub z dodatkiem witaminy C.

Pilingi migdałowe mogą być wykonywane o każdej porze roku, bez ryzyka powstania przebarwień. Trwają około 20 minut i są całkowicie bezbolesne. Nie powodują podrażnień, jedynie lekkie złuszczanie skóry. Jest ono prawi niezauważalne, dlatego pacjenci nie muszą z powodu zabiegu zmieniać swoich zawodowych planów, np. brać zwolnienie czy urlop. Efekty widać już po pierwszym pilingu, jednak najlepszy efekt uzyskuje się po czterech zabiegach (jeden piling co miesiąc).

Piling glikolowy

Idealny dla pacjentów aktywnych zawodowo, ponieważ nie powoduje widocznego złuszczania twarzy.

Kwas glikolowy ma silne właściwości nawilżające, dlatego pilingi z jego wykorzystaniem polecane są szczególnie osobom o suchej skórze, pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach. Kilka łagodnych, rozłożonych w czasie zabiegów kwasem glikolowym przynosi efekt podobny do tego, jaki daje jeden silny piling. Zabiegi powtarza się raz na miesiąc, przez pół roku.

Nano FF Peel

Głównymi składnikami pilingu są kwas ferulowy i floretyna, substancje, uznawane za największe odkrycia medycyny przeciwstarzeniowej ostatnich lat. Wygładza skórę, rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza pory, naprawia naskórek.

W Nano FF Peel wykorzystano nowoczesną technologię nanosomów , czyli małych nośników liposomalnych, których zadaniem jest transport aktywnych substancji odmładzających (silnych antyoksydantów) przez barierę naskórkową w głąb skóry. Przenikanie tych związków w selektywny sposób pozwala na redukcję wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia. Stopniowe i długotrwałe wydzielanie substancji aktywnych z nanosomów wydłuża efekt zabiegu. Zaleca się cztery zabiegi, przeprowadzane raz w miesiącu.

Nomelan FORTE

Piling odmładzająco – wygładzający do skóry grubej i łojotokowej, z przerostem naskórka i posłonecznym starzeniem.

W skład preparatu złuszczającego wchodzi m.in. kwas kawowy który jest pochodną fenolu i posiada właściwości antyoksydacyjne. Hamuje wytwarzanie barwnika melaniny w skórze, zapobiegając przebarwieniom. Inne odmładzające składniki pilingu to: kwas retinowy, migdałowy, kojowy, fitowy, salicylowy, ferulowy i askorbinowy. Złuszczanie jest łagodne lub średnio nasilone po ok 2 dniach od zabiegu i trwa 2-3 dni. Zaleca się wykonanie 3-4 zabiegów co 4-8 tygodni.

 Pilingi na przebarwienia skóry

W Klinice Nova Derm wykonuje się najskuteczniejszy zabieg na przebarwienia – Cosmelan. Podobny efekt daje opracowany przez dr Ewę Chlebus specjalny program leczenia przebarwień, który przewiduje w ciągu roku wykonanie pilingów: Nomelan Caffeico oraz M.E.L.A.

Cosmo Peel

Nowy piling odmładzająco – rozjaśniający. Wyjątkowo skuteczny w terapii przebarwień i likwidowaniu oznak starzenia.

Receptura preparatu złuszczającego została opracowana na podstawie trzydziestoletnich doświadczeń i obserwacji lekarzy dermatologów specjalizujących się w odmładzaniu skóry. Zawiera substancje rozjaśniające i regenerujące, najskuteczniejsze w odnowie naskórka uszkodzonego w wyniku upływu czasu, działania ultrafioletu (nadmierne opalanie) i palenia papierosów. Głównym składnikiem pilingu jest 15 lub 18 – procentowy kwas trójchlorooctowy (TCA). Jego działanie jest wzmacniane mieszanką kwasów: mlekowego, salicylowego, cytrynowego i askorbinowego (witamina C). Niezwykle istotny jest dodatek palmitynianu retinolu, jednej z najskuteczniejszych substancji hamujących proces starzenia.

Cosmo Peel nie jest bolesny ani uciążliwy. Skóra złuszcza się umiarkowanie. Piling należy powtarzać dwa – trzy razy w roku, aż do rozjaśnienia przebarwień i wygładzenia skóry.

Piling daje najlepsze efekty, jeśli skóra zostanie właściwie przygotowana do zabiegu.

Przed zabiegiem rekomendowana jest wizyta u dermatologa.

Cosmo Peel M

Piling zalecany przez Klinikę Nova Derm jako zabieg rozpoczynający wielotygodniową terapię leczenia różnego typu przebarwień, opracowaną w oparciu o doświadczenia najwybitniejszych światowych dermatologów połączoną z widocznym efektem odmłodzenia i rozjaśnienia skóry. Dr Ewa Chlebus dostosowała tę procedurę do specyfiki skóry Polek.

Po zabiegu złuszczającym w gabinecie dermatologicznym pacjentka kontynuuje leczenie w domu przy użyciu opracowanego w Klinice Nova Derm kremu COSMO M.

Terapia domowa rozpoczyna się ósmego dnia po pilingu. Dokładny plan leczenia ustala lekarz prowadzący. Ważne, aby w czasie terapii rozjaśniającej codziennie rano stosować krem chroniący skórę nie tylko przed UV, lecz także promieniowaniem widzialnym (np. Bioderma Photoderm M).

Cosmo Peel FORTE

Nowa propozycja Kliniki Nova Derm dla osób, które oczekują spektakularnej poprawy wyglądu skóry już po jednym zabiegu. Wskazaniem do pilingu są zmarszczki, niejednolita struktura skóry, przebarwienia i odbarwienia, blizny potrądzikowe. Polecany do skór łojotokowych, grubszych, dojrzałych i starszych.

Cosmo Peel FORTE to jedyny zabieg, w którym do złuszczania używa się fenolu, związku stosowanego w pilingach już w latach 40. i 50. Obecne badania potwierdzają silne oddziaływanie fenolu na skórę – 48 godz. po zastosowaniu tego związku następuję obumarcie (nekroza) naskórka nawet do warstwy brodawkowatej z reakcją zapalną. Jego regeneracja następuje w ciągu 7 dni. Efektem tak silnego złuszczania jest zagęszczenie kolagenu i włókien sprężystych, a klinicznie spektakularne rozjaśnienie i wygładzenie skóry.

Po samym zabiegu pacjentka może wyglądać źle – na twarzy mogą pojawić się ciemnobrązowe plamy na tle zmian naczyniowych. Skóra złuszcza się grubymi warstwami „jak u węża”, najbardziej intensywnie czwartego, piątego dnia po zabiegu. Przez pierwsze dwa tygodnie może występować intensywny rumień. Jest to następstwem remodelingu skóry.

Silnie podrażniona skóra może wymagać kilkudniowego pobytu w domu (należy liczyć się z przerwą w obowiązkach zawodowych).

Cosmelan

Najskuteczniejszy zabieg – likwiduje przebarwienia w 95 proc. Cosmelan to bezpieczna i odpowiednia dla każdego fototypu skóry metoda rozjaśniania. Nie wymaga przerw w pracy. Może być wykonywana o każdej porze roku.

Preparat do pilingu zawiera substancje rozjaśniające o niewielkim działaniu drażniącym (kwas kojowy, kwas fitowy, arbutyna, palmitynian retinolu, kwas askorbowy). Złuszczaniu w gabinecie towarzyszy kuracja w domu, trwająca od 2 do 3 miesięcy.
Zabieg w gabinecie: Lekarz dermatolog nakłada na cały leczony obszar maskę o musztardowym kolorze. Pozostaje ona na skórze pacjenta jeszcze przez 4 – 6 godzin po wyjściu z gabinetu.
Pielęgnacja skóry w domu. Sposób postępowania lekarz dobiera indywidualnie, uwzględniając rodzaj przebarwień oraz od typ leczonej skóry. Pacjent otrzymuje w gabinecie krem przygotowany przez twórców zabiegu (Cosmelan 2) oraz dokładną instrukcję dotyczącą postępowania w ciągu następnych 2 miesięcy.
Poza spodziewanym efektem rozjaśniającym miłą niespodzianką jest spektakularna poprawa wyglądu leczonej skóry. Skóra staje się gładka, napięta i rozświetlona.

 

Nomelan caffeico

Peeling odmładzająco-rozjaśniający. Ujednolica koloryt skóry.

Zawiera wyższe stężenia substancji rozjaśniających i złuszczających (kwas migdałowy, glikolowy) i hamujących powstawanie melaniny, takie jak: fenyloalanina, kwas kojowy, kwas fitowy. Złuszczanie jest łagodne lub średnio nasilone po około 2 dniach od zabiegu i trwa 2-3 dni. Zaleca się wykonanie 3-4 zabiegów co 4-8 tygodni.

M.E.L.A

Zabieg rozjaśniający przebarwienia przy użyciu nowatorskiego preparatu. Pozwala on na maksymalną skuteczność przy niewielkim podrażnieniu skóry.

W pilingu zastosowano kwas fitowy , kwas migdałowy, retinol, kwas laktobionowy i kwas salicylowy. Obecne w recepturze nośniki otwierają kanały skórne i przenoszą kompleks tych substancji leczniczych w głąb skóry. W efekcie dochodzi do zmian fizjologicznych – zahamowania aktywności enzymu tyrozynazy, zmniejszenia produkcji melaniny oraz rozjaśnienia przebarwień. Jednocześnie normalizują się podziały komórkowe w naskórku. Wszystko to sprawia, że koloryt cery ujednolica się. Po zabiegu skóra jest wyraźnie jaśniejsza oraz napięta.
Zabieg nie jest bolesny, a złuszczanie zwykle umiarkowane. Po pilingu wskazana jest domowa kuracja rozjaśniająca – pacjent stosuje specjalny program rekomendowny przez specjalistów Kliniki Nova Derm.
Najlepsze efekty uzyskuje się, powtarzając zabieg 2-3 razy w roku.

Piling migdałowy C

Łagodny zabieg preparatem zawierającym kwas migdałowy i witaminę C. Może być stosowany do wszystkich typów cery. Rozjaśnia przebarwienia, rozświetla skórę. Ponadto posiada właściwości odmładzające – zmniejsza drobne zmarszczki.

Piling migdałowy C może być wykonywane o każdej porze roku. Trwa około 20 minut i jest całkowicie bezbolesny. Nie powoduje podrażnień, jedynie lekkie złuszczanie skóry. Jest ono prawi niezauważalne. Efekty widać już po pierwszym pilingu, jednak najlepszy efekt uzyskuje się po kilku zabiegach (jeden piling co miesiąc).

Pilingi do skóry naczyniowej i dla pacjentów z trądzikiem różowatym

Yellow Peel

Najskuteczniejszy sposób odmłodzenia wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień skóry, także z trądzikiem różowatym. Wprowadzenie tego zabiegu na rynek było przełomem w światowej dermatologii estetycznej.

Preparat do pilingu ma charakterystyczną, żółtą barwę, stąd nazwa zabiegu – Yellow Peel. W jego skład wchodzi kwas retinowy, substancja o wyjątkowo silnym i udowodnionym naukowo działaniu odmładzającym, oraz trzy inne związki: kwas azelainowy, fitowy i kojowy. Taki zestaw substancji nie tylko poprawia strukturę naskórka, lecz także oddziałuje na głębsze warstwy skóry. Piling pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które są wyraźnie uszkodzone w skórze naczyniowej i dotkniętej trądzikiem różowatym, dzięki czemu skóra wygładza się (drobne zmarszczki znikają), jest lepiej odżywiona i dotleniona.

Na zabieg trzeba zarezerwować aż 3–4 godziny. Co godzinę lekarz nakłada na twarz kolejne warstwy preparatów. Pierwszym z nich jest tzw. maska „torująca”, której zadaniem jest rozluźnienie rogowej warstwy naskórka. Dzięki tej masce składniki odmładzające (nakładane podczas zabiegu w drugiej kolejności) mogą przeniknąć do głębszych warstw skóry i mocniej na nią oddziaływać.

Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny. Po pilingu występuje złuszczanie naskórka, którego nasilenie zależne jest od rodzaju skóry i jej kondycji. Trwa ono zwykle od 2 do 5 dni. U niektórych osób może być ono intensywne – skóra schodzi płatami, trudne do zamaskowania. Dlatego planując Yellow Peel, należy liczyć się z dwu-trzydniowa nieobecnością w pracy.

Rezultaty Yellow Peel widać już po pierwszym zastosowaniu. Skóra staje się jasna, gładka i napięta, pory są wyraźnie zmniejszone. Aby uzyskać wyraźny i trwały efekt odmłodzenia, zabiegi trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Przy każdym kolejnym zabiegu skóra „oczyszcza się” z zalegających na jej powierzchni martwych warstw naskórka i jest intensywnie pobudzana do odnowy. Systematyczne powtarzanie zabiegu Yellow Peel działa profilaktycznie. Chroni skórę przed utratą jędrności i nowymi zmarszczkami.

ULTRA Peel S (Sensitive)

Zabieg wyjątkowo efektywny i nie uciążliwy dla pacjentek! Niweluje drobne zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia. Napina skórę i poprawia jej strukturę.

Lekarz nakłada na twarz indywidualnie dobraną do skóry pacjenta kombinację substancji leczniczych o sprawdzonej skuteczności oraz wielokierunkowym działaniu, takich jak:

Kolejnym etapem zabiegu jest maska PCA Skin o wysokim 10- procentowym stężeniu retinolu, która dodatkowo zawiera zestaw antykosydantów (glutation , likopen, kwas mlekowy) lub izoflawonoidy sojowe, kwas L- askorbinowy, polifenole i proantocyjanidy. Maska z retinolem jest pozostawiana na skórze na 6-12 godzin, aby umożliwić powolną, głęboką penetrację składników aktywnych. Stopniowe przenikanie jest bezpieczne nawet dla cer wrażliwych i naczyniowych. Można uniknąć gwałtownej reakcji skóry, jaka występuje często przy innych peelingach.
Zabiegi nie są bolesne ani uciążliwe. Skóra złuszcza się umiarkowanie, przeważnie drugi, trzeci dzień po zabiegu.
Zaleca się 2-4 zabiegi co 4-8 tygodni.

ARC Peel

Unikatowy zabieg odmładzająco-leczniczy opracowany w Klinice Nova Derm przez dr Ewę Chlebus specjalnie do skóry wrażliwej, naczyniowej i wiotkiej (cienkiej). Systematycznie powtarzane zabiegi zmniejszają skłonność skóry do rumienia (zaczerwieniania się).

W recepturze pilingu znajdują się najbardziej skuteczne, a jednocześnie mało drażniące składniki takie jak: retinol, witamina C, kwas mlekowy i azaleinowy. ARC Peel nie tylko zapewnia widoczną poprawę stanu skóry, ma także działanie lecznicze. Wzmacnia jej strukturę, działa przeciwzapalnie, nawilżająco i rozjaśniająco. ARC Peel często stosuje się na zmianę z Yellow Peel lub z jonosonoforezą naczyniową (wprowadzanie preparatów zmniejszających przepuszczalność naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków).

Zabieg jest bezbolesny, chociaż w ciągu 2 -3 kolejnych dni, pacjent może odczuwać lekkie szczypanie skóry. Złuszczanie naskórka trwa do 7 dni. Doskonałe efekty zabiegu rekompensują jednak te objawy. Zmniejszenie skłonności skóry do rumienia uzyskuje się przy systematycznym powtarzaniu zabiegu. Zalecane jest wykonywanie jednego ARC Peel co kilka miesięcy.

Nano FF Peel

Piling delikatny, z retinoidami, które korzystnie wpływają na skórę naczyniową. Jego składnikami są kwas ferulowy i floretyna, substancje, uznawane za największe odkrycia medycyny przeciwstarzeniowej ostatnich lat. Wygładza skórę, rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza pory, naprawia naskórek.

W Nano FF Peel wykorzystano nowoczesną technologię nanosomów , czyli małych nośników liposomalnych, których zadaniem jest transport aktywnych substancji odmładzających (silnych antyoksydantów) przez barierę naskórkową w głąb skóry. Przenikanie tych związków w selektywny sposób pozwala na redukcję wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia. Stopniowe i długotrwałe wydzielanie substancji aktywnych z nanosomów wydłuża efekt zabiegu. Zaleca się cztery zabiegi, przeprowadzane raz w miesiącu.

Piling migdałowy T

Zabieg odmładzający dla osób o wrażliwej i naczyniowej skórze. Na tyle łagodny, że nadaje się także dla pacjentów z trądzikiem różowatym. Można go wykonywać nawet latem.

Piling z zastosowaniem kwasu migdałowego, otrzymywanego z wyciągu z gorzkich migdałów (40 – 70%). Podczas kolejnych zabiegów kwas migdałowy może zostać wzmocniony specjalnymi substancjami, m.in. rozjaśniającym kwasem cytrynowym lub przeciwbakteryjnym kwasem mlekowym.
Ma działanie nawilżające – skóra skłonna do przesuszeń – inne zastosowanie niż poprzednie!

Pilingi migdałowe mogą być wykonywane o każdej porze roku, bez ryzyka powstania przebarwień. Trwają około 20 minut i są całkowicie bezbolesne. Nie powodują podrażnień, jedynie lekkie złuszczanie skóry. Jest ono prawie niezauważalne, dlatego pacjenci nie muszą z powodu zabiegu zmieniać swoich zawodowych planów, np. brać zwolnienie czy urlop. Efekty widać już po pierwszym pilingu, jednak dla lepszego efektu zabiegi można powtarzać (jeden piling co miesiąc).

Pilingi w leczeniu trądziku

Piling kwasem pirogronowym

Bardzo skuteczny piling. Ma działanie przeciwzaskórnikowe, przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne. Może być stosowany w aktywnym trądziku, także – jako terapia podtrzymująca – w trądziku dorosłych. Sprawdza się również w odmładzaniu.

Kwas pirogronowy wykazuje zdolność penetracji do mieszka włosowo-łojowego, dlatego hamuje wydzielanie łoju i zapobiega powstawaniu zaskórników. Do zabiegu wykorzystuje się 40-60- procentowy preparat z kwasem pirogronowym. Roztwór pilingujący nakłada się zwykle na 2 -5 minut. Kwas pirogronowy nie ma działania toksycznego , niemniej jego opary mogą działać drażniące na górne drogi oddechowe, dlatego w trakcie zabiegu powinny być usuwane za pomocą wiatraka czy wachlarza. Może wystąpić silne pieczenie i rumień, który może utrzymywać się nawet do kilku godzin po zabiegu. Złuszczanie (bez dużego stanu zapalnego) pojawia się po 2 dniach i może trwać do 7 dni.

Piling kwasem salicylowym

Kwas salicylowy ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe i rozjaśniające. Dobrze sprawdza się w terapiach przeciwtrądzikowych, zarówno w przypadkach trądziku zaskórnikowego, gdzie występują pojedyncze zmiany zapalne, jak i w terapii podtrzymującej trądzik ludzi dorosłych. Piling kwasem salicylowym rozjaśnia także przebarwienia potrądzikowe.

Kwas salicylowy (naturalnie występuje w korze wierzby i liściach brzozy) w stężeniu do 10% posiada właściwości keratoplastyczne (korzystnie wpływa na odnowę naskórka), a powyżej 10% keratolityczne (złuszczające). Przenika do gruczołów łojowych, hamując wydzielanie sebum.

Kiedyś kwas salicylowy stosowano go w postaci pasty pod opatrunkiem okluzyjnym. Obecnie w zabiegach złuszczających wykorzystywany jest w 20-30- proc. roztworach. W miejscu aplikacji pojawia się białawe zabarwienie skóry. Obserwując te zmiany, dermatolog może równomierne nałożyć preparat na twarz. Po aplikacji pacjent odczuwa pieczenie skóry, które stopniowo rośnie, a następnie gwałtownie się zmniejsza (to efekt powierzchownego działania znieczulającego, które wykazuje kwas salicylowy). Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona. Złuszczanie rozpoczyna się zwykle 2-3 dni po pilingu i trwa do 7 dni. Zabiegi mogą być powtarzane co 4 tygodnie.

Uwaga! W literaturze opisywano przypadki zatrucia kwasem salicylowym, objawiającego się m.in. szumami w uszach, zawrotami głowy i objawami ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Objawy zatrucia pojawiały się jednak w przypadkach, gdy stosowano 20-50% pastę salicylową na obszarze przekraczającym połowę powierzchni ciała! Pilingi kwasem salicylowym, jakie stosuje się obecnie nie niosą ryzyka. Dr Pearl Grimes z Los Angeles wykonała około tysiąca takich zabiegów i nie opisała ani jednego przypadku zatrucia salicylanami. Jednak ze względu na ryzyko reakcji alergicznej zaleca się unikanie stosowania kwasu salicylowego u osób uczulonych na aspirynę.

ACNE ph Peel

Zabieg idealny dla osób w trakcie i po leczeniu trądziku ze skłonnością do produkcji nadmiaru sebum, rozszerzonymi porami oraz powierzchownymi bliznami i śladami po zmianach zapalnych.

W zabiegu wykorzystywane jest połączenie AHA i BHA kwasów (kwas pirogronowy i migdałowy) oraz azeloglicyny. Wszystkie te substancje mają silne właściwości przeciwbakteryjne, zmniejszają aktywność gruczołów łojowych, zapobiegają tworzeniu się zaskórników. Nakładany w czasie zabiegu preparat skutecznie wnika w pory skóry, normalizując rogowacenie i wytwarzanie łoju. Jednocześnie zapobiega namnażaniu bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych skóry.

Piling wykonywany jest przy użyciu innowacyjnych preparatów firmy Labolatorium pH Formula. Autorem ich receptur jest dr Fernando Bouffard. Zaleca się 3-4 zabiegi co 4 tygodnie.

Micro RC Peel

Autorski piling, opracowany w Klinice Nova Derm przez dr Ewę Chlebus, dla osób o skórze tłustej, łojotokowej, z zaskórnikami i rozszerzonymi porami, a także dla osób mających przebarwienia, przerośnięty naskórek czy szarawą i zmęczoną skórę.

Zabieg zaczyna się od mikrodermabrazji, czyli delikatnego ścierania naskórka za pomocą specjalnego urządzenia – głowicy pokrytej drobinkami diamentów. Takie przygotowana skóra znacznie lepiej wchłania nakładane na nią w dalszej części zabiegu preparaty, zawierające substancje lecznicze takiej jak: kwas retinowy, witaminę C, kwas mlekowy.

Zabieg jest bezbolesny, trwa około 30 minut. By wzmocnić jego działanie, na noc po pilingu pacjent powinien zastosować specjalny krem, który wliczony jest w cenę zabiegu. Złuszczanie skóry po zabiegu jest niewielkie, może trwać od 2 do 5 dni. W wyniku Micro RC Peel skóra staje się gładsza, rozjaśniona i dobrze nawilżona. Odpowiednia kompozycja preparatów przeciwstarzeniowych, pobudzająca skórę do intensywnej regeneracji, zapewnia wyraźnie widoczny efekt odmłodzenia.

SPA Peel

Zabieg złuszczający dla osób z trądzikiem zaskórnikowym, zapalnym oraz przy skórze łojotokowej, także wrażliwej.

Preparat jest unikalnym połączeniem kwasu salicylowego (15 proc.), kwasu pirogronowego (8 proc.), kwasu mlekowego (5 proc.) i kwasu retinowego (0,1 proc.). Złuszcza powierzchowne warstwy naskórka, reguluje proces rogowacenia, zmniejsza skłonność do zaskórników, ogranicza stany zapalne, a także rozjaśnia przebarwienia. Ma też działanie przeciwbakteryjne, co przyspiesza gojenie się zmian krostkowych. Kwas mlekowy i retinowy działają jednocześnie przeciwstarzeniowo, wspomagając m.in. mechanizmy wiązania wody (kwas mlekowy jest jednym z NMF – naturalnych składników nawilżających naskórka). Zalecane 4 zabiegi powtarzane co 4 tygodnie.

Leczenie blizn potrądzikowych

Yellow Peel

Daje spektakularny efekt wygładzenia skóry. Polecany do wszystkich jej typów, również wrażliwej i naczyniowej. Jest szczególnie cenny w regeneracji naskórka i odbudowie skóry w przypadku blizn zanikowych i nierówności skóry po trądziku. Bardzo dobrze przygotowuje skórę do laserowych zabiegów naprawczych (patrz: laserowa korekta blizn).

Preparat do pilingu ma charakterystyczną, żółtą barwę, stąd nazwa zabiegu – Yellow Peel. W jego skład wchodzi kwas retinowy, substancja o wyjątkowo silnym i udowodnionym naukowo działaniu odmładzającym, oraz trzy inne związki: kwas azelainowy, fitowy i kojowy. Taki zestaw substancji nie tylko poprawia strukturę naskórka, lecz także oddziałuje na głębsze warstwy skóry. Piling pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz powstanie nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra wygładza się (drobne zmarszczki znikają), jest lepiej odżywiona i dotleniona.

Na zabieg trzeba zarezerwować aż 3–4 godziny. Co godzinę lekarz nakłada na twarz kolejne warstwy preparatów. Pierwszym z nich jest tzw. maska „torująca”, której zadaniem jest rozluźnienie rogowej warstwy naskórka. Dzięki tej masce składniki odmładzające (nakładane podczas zabiegu w drugiej kolejności) mogą przeniknąć do głębszych warstw skóry i mocniej na nią oddziaływać.

Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny. Po pilingu występuje złuszczanie naskórka, którego nasilenie zależne jest od rodzaju skóry i jej kondycji. Trwa ono zwykle od 2 do 5 dni. U niektórych osób może być ono intensywne – skóra schodzi płatami, trudne do zamaskowania. Dlatego planując Yellow Peel, należy liczyć się z dwu-trzydniowa nieobecnością w pracy. Rezultaty Yellow Peel widać już po pierwszym zastosowaniu. Skóra staje się jasna, gładka i napięta, pory są wyraźnie zmniejszone.

ICE Peel

Chemiczna odbudowa blizn stosowana tylko u pacjentów, u których leczenia wymagają blizn w kształcie litery V nazywane ICEpick (małe punktowe zagłębienia o ostrych brzegach) i w kształcie litery U (płytkie większe nierówności o nieostrych krawędziach).

Podczas zabiegu dermatolog aplikuje punktowo substancje, wysokostężony kwas trójchlorootowy TCA (50 proc). Taki sposób nakładania preparat stymuluje skórę właściwą do wypełniania zagłębień oraz złuszczanie naskórka, wygładzając tym samym brzegi blizny. Regeneracja skóry jest bardzo szybka! Zabieg ICE Peel jest dobrze tolerowany. Gojenie trwa 2 do 3 dni. Ilość zabiegów zależy od głębokości blizn. Aby blizna się wygładziła, aplikcaję trzeba zwykle powtórzyć przeważnie 2-3 razy, łącząc Ice- Peel z Yellow Peel oraz laseroterapią.

Dr Ewa poleca

Ultra Peel S

Idealny piling naprawczy i odmładzający do skóry naczyniowej i wrażliwej. Godny polecenia szczególnie dla Pacjentów, którzy dotąd nie myśleli o złuszczaniu w sezonie wiosenno-letnim. Lekarz nakłada na twarz indywidualnie dobraną do skóry pacjenta kombinację substancji leczniczych o sprawdzonej skuteczności oraz wielokierunkowym działaniu, takich jak np. kwas trójchlorooctowy, mlekowy, L-askorbinowy, polifenole, retinol. Dlatego zabieg jest nie tylko komfortowy dla Pacjentów i bezpieczny, lecz także wyjątkowo efektywny – niweluje drobne zmarszczki, napina skórę i poprawia jej strukturę. Złuszczanie jest umiarkowane, przeważnie drugi, trzeci dzień po zabiegu.

Implantacja nici PDO

To jeden z najnowszych i najbardziej skutecznych sposobów korekty owalu twarzy i likwidowania zmarszczek na szyi. Opracowany pięć lat temu w Korei Południowej zrobił wielką karierę w świecie – obecnie zabiegi są wykonywane w wielu krajach Europy, w USA , Brazylii i Japonii. Z wielką satysfakcją wykonujemy go także od wielu lat w Klinice Nova Derm. Nici z polidioksanonu precyzyjnie umieszcza się pod skórą za pomocą cienkich igieł i pozostawia w tkankach. Polidioksan, rozpuszczając się z czasem w skórze, pobudza proces neokolagenezy, czyli stymuluje produkcję nowego kolagenu, białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny, białka odpowiedzialnego za jej sprężystość i elastyczność. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu powoduje syntezę kwasu hialuronowego w skórze. Efekty zabiegu utrzymują się do dwóch lat!

Więcej…

IPL firmy Lumenis

Uwaga, Pacjenci ze skłonnością do rumienia i cerą z rozszerzonymi naczynkami! W Klinice Nova Derm wykonujemy wyjątkowy zabieg przy użyciu najnowszego systemu IPL firmy Lumenis, która jest renomowanym producentem laserów medycznych. IPL, czyli Impulsywne Źródło Światła (Intensed Pulse Light), uznawane jest obecnie za najskuteczniejsze spośród używanych dotąd urządzeń w medycynie estetycznej. Zabiegi, które wykonujemy przy jego użyciu, są bardziej skuteczne, a ich efekt trwalszy niż po zastosowaniu innych systemów! W praktyce oznacza to, że aby usunąć zmiany naczyniowe trzeba wykonać mniej zabiegów.

Masaże i refleksoterapia

Ogromnie zależy nam, aby nasi Pacjenci – troszcząc się o stan zdrowia skóry – zadbali też o swoje samopoczucie. Dlatego obok najnowocześniejszych metod leczenia i odmładzania proponujemy klasyczne masaże oraz wywodzącą się z medycyny chińskiej, refleksoterapię. Te zabiegi to prawdziwa inwestycja w zdrowie. W czasach kiedy wszystkim nam towarzyszy przewlekłe zmęczonie i stres, takie proste sposoby na relaks i zmniejszenie napięcia są bezcenne! Dlatego wszystkich Państwa, którzy odwiedzają naszą Klinikę, gorąco zachęcam do tego, aby z nich korzystali, także, a może zwłaszcza wtedy, gdy doba wydaje się za krótka, brakuje godzin na odpoczynek i sen. Zapewniam Państwa, że czas spędzoney w gabinecie masażu naprawdę nie jest stracony!

Więcej…

Nowe metody diagnozowania i leczenia łysienia: trichoskopia i mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Klinika Nova Derm wprowadza metody, dzięki którym możliwe jest skuteczne diagnozowanie i leczenia łysienia u mężczyzn i kobiet. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zabieg, który w świetle najnowszej wiedzy dermatologicznej jest najbardziej skuteczny w hamowaniu wypadania włosów – wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego. Proponujemy też Pacjentom trichoskopię, bardzo dokładne badanie skóry głowy oraz stanu włosów. Obecnie tylko największe kliniki dermatologiczne w kraju dysponują nowoczesną aparaturą, która jest niezbędna do jej wykonania. Specjalnie dla Pacjentek i Pacjentów Kliniki Nova Derm o nowych metodach walki z łysieniem mówi w wywiadzie dr Ewa Chlebus.

Dlaczego właśnie teraz Klinika Nova Derm wprowadza zabieg polegający na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego?

osocze_bogatoplytkowe_1W Klinice Nova Derm proponujemy tylko te zabiegi, których skuteczność została potwierdzona naukowo. Wprawdzie już od kilku lat w niektórych gabinetach medycyny estetycznej stosowano w leczeniu łysienia zabieg, polegający na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego, my jednak wstrzymywaliśmy się z wprowadzeniem tej metody. Z jednego powodu – jak dotąd brakowało dowodów na to, że zabieg jest bezpieczny i daje naprawdę dobre efekty. Dopiero w 2014 roku w specjalistycznych pismach dermatologicznych opublikowano pierwsze wyniki badań, potwierdzających wysoką skuteczność tej metody w leczeniu łysienia. Badania te przeprowadzono w kilku uznanych klinikach dermatologicznych w świecie. Tak więc dopiero teraz, proponując naszym Pacjentkom i Pacjentom leczenie przy użyciu osocza bogatopłytkowego, możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to zabieg, którego stosowanie ma podstawy naukowe. Dopóki ta metoda leczenia nie była przebadana w światowych klinikach, nie było jej także w naszej ofercie.

Osocze bogatopłytkowe to preparat przygotowywany z krwi pobranej od pacjenta. Jakie są jego właściwości?

Osocze bogatopłytkowe ( Platelet-rich plasma, PRP) to preparat kwiopochodny. Krew pobrana wcześniej od pacjenta jest odwirowywana i zagęszczana. Ostatecznie w niewielkiej ilości osocza otrzymuje się wysokie stężenie płytek krwi ( trombocytów). Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie, stymulują także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę). Dlatego ten sposób regeneracji i naprawy tkanek jest uznaną metodą leczenia w ortopedii (uszkodzenia ścięgien i zwyrodnienia stawów), kardiologii, okulistyce i stomatologii.

A jak osocze działa na włosy?

Łysienie to efekt postępującego procesu zanikania włosa w mieszku włosowym. Z badań wynika, że wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego zapobiega temu zanikowi, Czynniki wzrostu działają na mieszki włosowe, aktywując w nich kolejne fazy wzrostu i różnicowanie włosa. Co więcej, działają też na komórki macierzyste w opuszce włosa – pod ich wpływem mogą powstawać nowe mieszki włosowe! Właśnie dlatego metoda ta jest zalecana w trudnych do leczenia jednostkach chorobowych: androgenowym łysieniu u kobiet i mężczyzn, a także łysieniu plackowatym.

Co badania naukowe mówią o skuteczności osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia?

Opisano wyniki badań, z udziałem wyjątkowo trudnej grupy pacjentów – mężczyzn, którzy przez pół roku nie odpowiadali na tradycyjne próby leczenia minoksydylem i finasterydem. U pacjentów tych czterokrotnie wykonano zabieg ostrzykiwania skóry głowy osoczem bogatopłykowym (zabiegi wykonywano co dwa tygodnie). Jeszcze przed zakończeniem kuracji uzyskano znaczącą poprawę – na obserwowanym obszarze skóry głowy liczba mieszków włosowych wzrosła z 71 do 93. Z klinicznego punktu widzenia, najważniejszy jest jednak negatywny wynik w tzw. pull- teście . Podczas tego badania chwyta się, a potem dość mocno pociąga, kosmyk 70-100 włosów. W palcach nie powinno zostać więcej niż trzy włosy. Jeśli ich liczba wynosi sześć do dziewięciu, oznacza to, że pacjent ma poważny problem. Taki zły wynik pull- testu mieli właśnie uczestnicy badań przed podaniem zastrzyków z osocza bogatopłytkowego. Po zakończeniu kuracji pull –test wypadał doskonale – po badaniu nie pozostawał nawet jeden włos! Oznacza to, że włosy, które odrastają po stymulacji czynnikami wzrostu pochodzącymi z płytek krwi są mocne i zdrowe.

Czy można na bieżąco monitorować postępy w leczeniu łysienia?

Tak. Zakupiliśy urządzenie, przy pomocy którego będzie można monitorować postępy leczenia, przede wszystkim jednak łatwiej diagnozować choroby takie jak łysienie androgenowe, łysienie telogenowe, łysienie plackowate, dermatozy zapalne. Od niedawna w Klinice Nova Derm wykonujemy badanie zwane trichoskopią. To mikroskopowa ocena włosów i skóry głowy przy pomocy nowoczesnego wideodermatoskopu. Znacznie dokładniejsza niż ta, którą można uzyskać, posługując się rutynowo stosowanym w gabinetach dermatologicznych dermatoskopem. Pod dermatoskopem można oglądać obraz powiększony 10-20-krotnie, wideodermatoskop daje aż 20-70-krotne powiększenie! Widząc więcej, lekarz może lepiej ocenić stan łodygi włosa, mieszków włosowych, a także kondycję skóry głowy. Wszystkie obrazy są zapisywane w formie cyfrowej i przechowywane na dysku komputera. Oznacza to, że zdjęcia uzyskane u pacjenta podczas kolejnych badań można porównywać, monitorując postępy leczenia.

Gwoli ścisłości dodam, że badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent jest proszony tylko o umycie głowy i ułożenie włosów bez kosmetyków do stylizacji fryzur. Przy włosach farbowanych badanie można wykonać dopiero po kilkukrotnym umyciu głowy.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u dermatologa i badanie włosów?

Gdy zauważymy pierwsze objawy ich przerzedzenia. Obrazowo mówiąc, kiedy przedziałek na głowie zaczyna przypominać choinkę. Sygnałem ostrzegawczym powinno być też wzmożone wypadanie.

Przerzedzenie włosów to niełatwy w leczeniu, za to coraz częstszy problem, zwłaszcza u kobiet w wieku 40+. Jednak pierwsze ślady tej choroby stają się widoczne po 30. albo nawet po 20 roku życia. Już wtedy – gdy tylko zauważymy, że włosów wypada więcej niż normalnie – należy zgłosić się do lekarza. Im wcześniej rozpocznie się bowiem odpowiednie leczenie, tym szybszych i lepszych efektów można się spodziewać.

Jeśli wypadanie włosów nie jest bardzo nasilone, kurację zaczynamy od mezoterapii

skóry głowy (patrz: mezoterapia skóry głowy). Podczas tego zabiegu wstrzykujemy koktajl substancji wzmacniających cebulki włosa. Jeśli włosy są już w widoczny sposób przerzedzone, proces chorobowy przebiega w sposób gwałtowny albo odpowiedź na leki stosowane przy wypadaniu włosów nie jest tak dobra, jakbyśmy oczekiwali, wskazane jest ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.

Jak robi się ten zabieg?

Wstrzyknięć nie wykonuje się automatycznym pistoletem jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii, ale ręcznie za pomocą strzykawki. Jeden zabieg to około 40 wkłuć. Aby uzyskać dobry efekt, należy wykonać 2-3 zabiegi w odstępach czasowych indywidualnie określonych przez lekarza. Niestety, wstrzykiwanie osocza bogatopłykowego nie jest bezbolesne. Pocieszające, że po tym zabiegu można spodziewać się naprawdę dobrych efektów.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Kuracja jest bezpieczna. Preparat przygotowuje się z tkanki własnej pacjenta, tak więc ryzyko alergii czy odrzucenia nie istnieje. Zabiegu nie wolno wykonywać tyko u osób mających poważne kłopoty ze zdrowiem (z chorobami krwi, nowotworowymi), u pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia (np. aspiryna), a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rozmawiała: Jolanta Chyłkiewicz

 

Więcej na temat zastosowania osocza bogatopłykowego w leczeniu łysienia znajdą Państwo w publikacjach:

British Journal od Dermatology. A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata

Journal of Cataneous and Aesthetic Surgery. Platet-Rich Plasma in Androgenic Alopecia: Myth or an Effective Tool

BioMed Research International. The Effect of Autologous Activated Platelet Rich Plasma (AA-PRP) Injection on Pattern Hair Loss: Clinical and Histomorphometric Evaluation

BioMed Research International. Therapeutic efficacy of autologous platet-rich plasma and polydeoxyribonucleotide on female pattern hair loss

Odmładzanie osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe ( Platelet-rich plasma, PRP) to preparat krwiopochodny coraz częściej stosowany ostatnio w medycynie estetycznej. Mezoterapia osoczem uchodzi za jedną ze skuteczniejszych metod odmładzania skóry.

Preparat otrzymuje się z krwi samego pacjenta. Krew jest odwirowywana i zagęszczana, co pozwala na szybkie uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi (trombocytów). Zawarte w preparacie płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie, stymulują także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę). Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego prowadzi do regeneracji i naprawy tkanek, dlatego ten sposób jest już od dawna uznaną metodą leczenia w ortopedii (uszkodzenia ścięgien i zwyrodnienia stawów), kardiologii, okulistyce i stomatologii. Ostatnio pojawiły się prace naukowe wskazujące na to, iż preparat ten jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu łysienia (więcej…), a także odmładzaniu skóry oraz jako terapia przeciwko rozstępom i bliznom. Z obserwacji dermatologów wynika, iż regularne iniekcje osoczem bogatopłytkowym zwiększaja gęstość skóry i poprawiają jej wygląd. Zabieg może też spowolnić procesy starzenia. Dlatego zaleca się go wszystkim pacjentom z wiotką, cienką skóra oraz innymi oznakami starzenia, takimi jak:, zmarszczki, plamy barwnikowe, szerokie pory. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym może uzupełniać odmładzanie innymi metodami (pilingi chemiczne, lasery, fotoodmładzanie).

Na czym polega zabieg?
Na wstepie pobiera się od pacjenta ok.10-25 ml krwi. To objętość, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Po odwirowaniu krwi otrzymuje się preparat, który wstrzykuje się w miejsca poddawane terapii. Osoczem można odmładzać każdą powierzchnię ciała, ale zazwyczaj zabiegi wykonywane są na twarzy, szyi, dekolcie i rękach. Nakłucia są gęste, dlatego u osob wrażliwych na ból zabieg wykonuje się po wcześniejszym znieczuleniu kremem Emla.

Efekty iniekcji
Są widoczne po kilku tygodniach. Skóra jest odnowiona, ma zdecydowanie lepszą strukturę. Jest bardziej jędrna, napięta i elastyczna, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Twarz sprawia wrażenie młodszej i wypoczętej. Aby uzyskać optymalny efekt, zabieg należy wykonać kilka razy (zwykle 3-6 razy) w odstępach 3-6 tygodniowych. Potem można powtarzać go 1-2 razy w roku.

Ważne przed zabiegiem!
Na tydzień przed terminem zabiegu nie należy zażywać aspiryny i innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Na dwa dni przed iniekcją osoby z nawracającą opryszczką powinny rozpocząć przyjmowanie acyklowiru np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Ważne po zabiegu
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, z drobnymi śladami po nakłuciach lub niewielkimi krwiakami czy siniakami. Można smarować je żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Hirudoid, czy Lioton 1000. Nie jest to jednak konieczne. Krwiaki czy drobne siniaki znikają zwykle samoistnie w ciągu kilku dni (maksymalnie w ciągu 2 tygodni). Po ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym, podobnie jak po pilingach czy mezoterapii, należy stosować na dzień kremy z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Jak przygotować skórę do pilingu?

Aby efekty zabiegu były lepsze, a ryzyko powikłań – mniejsze, zalecana jest kuracja przygotowująca.

Przez okres 1-3 miesięcy przed zabiegiem należy stosować kremy ochronne o SPF 30 lub większym Ważne, aby zakres ochrony obejmował szerokie spektrum promieniowania UVA i UVB. Dodatkowo w słoneczne dni warto nosić kapelusz i okulary.

Co najmniej 2 –6 tygodni przed pilingiem należy nakładać zalecone przez dermatologa kremy z retinoidami (tretinoina, izotretinoina, retinaldehyd, adapalen, tazaroten). Stosowane raz dziennie (wieczorem) zmniejszają grubość warstwy rogowej, ujednolicają i ułatwiają penetrację substancji podawanych w czasie zabiegu dermatologicznego. Skraca się też okres gojenia. Na jeden-dwa dni przed zabiegiem należy odstawić preparaty z retinoidami. W przypadku wystąpienia podrażnień po retinoidach stosowanych w domu zabieg powinien być odroczony do czasu ich ustąpienia.

Uwaga! W przypadku osób o ciemnej karnacji postępowanie jest inne – zaleca się przerwanie stosowania retinoidów nawet na 2-4 tyg. przed zabiegiem. Związki te, zwiększając głębokość wnikania substancji złuszczających, mogą u takich pacjentów podwyższać ryzyko wystąpienia przebarwień.

Co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem należy używać preparatów, zawierających alfahydroksykwasy (np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, maleinowy lub winowy) o stężeniu 8-15 % i pH 4,2-5,6 (zbliżonym do pH skóry). Preparaty przygotowujące z alfahydroksykwasami – podobnie jak retinoidy – powinny zostać odstawione na jeden-dwa dni przed zabiegiem.

Pacjentom ze skłonnościami do przebarwień oraz fototypem III i IV zaleca się dodatkowo preparaty z substancjami rozjaśniającymi (kwas kojowy, kwas azelainowy, arbutyna , hydrochinon). Mogą one być łączone z retinoidami lub kwasem AHA.

Na dzień przed zabiegiem, w dniu zabiegu oraz 4 dni po pilingu pacjent powinien przyjmować leki przeciwwirusowe (Acyclovir, 5 razy dziennie 200mg). Taka profilaktyka jest konieczna u wszystkich pacjentów przed pilingiem średnio-głębokim i głębokim, nawet tych, u których – jak wynika z wywiadu – nie miewają opryszczki. Przy wykonywaniu pilingów powierzchownych taka profilaktyka nie jest bezwzględnie konieczna.

Co najmniej 10 dni przed zabiegiem nie farbować włosów.

Informacje przed zabiegiem!

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego

Przed zabiegiem nie wolno:
na 3 – 7 dni przyjmować leków przeciwbólowych (aspiryna, ibuprofen), dużych dawek wit. C i E,
wykonywać zabiegów kosmetycznych (pilingi, maski, mikrodermabrazji) w okolicach poddawanych wstrzyknięciom.

Kwas hialuronowy nie może być stosowany u pacjentów: z chorobami układu immunologicznego i podczas immunoterapii, w ciąży i podczas karmienia piersią, ze znaną wrażliwością na kwas hialuronowy, przyjmujących leki zmniejszające krzepliwość, ze skłonnością do blizn przerosłych  i bliznowców, w trakcie czynnych procesów zapalnych i zakażeń (opryszczka, liszajec), w przebiegu ostrych i przewlekłych chorób skóry.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z zastosowaniem toksyny botulinowej

Przeciwwskazania bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
nadwrażliwość na składniki preparatu (uczulenie na albuminy ludzkie),
stosowanie następujących leków oraz okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomecyna, gentamecyna, amikacyna, kanamycyna itp.); aminochinolony  (chlorochina, hydroksychlorochina); D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina; linkomycyna; tetracyklina, polimyksyna; sukcynylocholina,
miejscowe infekcje skóry,
ciąża i okres laktacji.

Przeciwwskazania względne:
zaburzenia krzepnięcia,
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

Informacje dla pacjentów przed zabiegiem mezoterapii twarzy

Przeciwwskazania:
choroby układu immunologicznego,
ciąża i okres karmienia,
nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość,
skłonność do blizn przerosłych i bliznowców,
zakażenia (opryszczka, liszajec zakaźny),
ostre i przewlekłe choroby skóry.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem IPLa

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie,
opalenizna ( 4 tygodnie przed zabiegiem),
używanie kremów z retinolem ( 1 miesiąc przed zabiegiem),
leki światłoczułe (tetracykliny, zioła),
choroba nowotworowa,
łuszczyca i bielactwo,
podrażnienia i stany zapalne skóry – infekcje bakteryjne, wirusowe,
skłonność do zbliznowaceń,
peeling (1-2 tygodnie) przed zabiegiem,
tatuaże,
indywidualna nadwrażliwość na światło o wysokiej mocy,
alkohol i inne substancje zwiększające ukrwienie skóry,
epilepsja/ padaczka.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem lasera frakcyjnego

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie,
opalenizna ( 4 tygodnie przed zabiegiem),
używanie kremów z retinolem (1 miesiąc przed zabiegiem) i doustna terapia izotretinoiną 4-6 miesięcy przed zabiegiem,
choroba nowotworowa,
łuszczyca, bielactwo,
podrażnienia i stany zapalne skóry ? infekcje bakteryjne, wirusowe,
skłonność do zbliznowaceń i przebarwień,
peeling (4=6 tyg) przed zabiegiem,
tatuaże,
indywidualna nadwrażliwość na światło o wysokiej mocy,
alkohol i inne substancje zwiększające ukrwienie skóry,
epilepsja / Padaczka.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem lasera depilacyjnego

Wskazania dla kobiet
W przypadku kobiet gładkie nogi i pachy są ?obowiązkowe?. Równie popularnym zabiegiem jest usuwanie włosów w obszarze bikini. Część pań cierpi także z powodu wąsika na twarzy. Powyższe problemy estetyczne bez trudu można usunąć podczas serii zabiegów laserowych. W przypadku szczególnie mocnego owłosienia, warto również sprawdzić, czy jego przyczyną nie są zaburzenia hormonalne.

Wskazania dla mężczyzn
Depilacja laserowa nie jest wyłączną domeną kobiet. Coraz więcej mężczyzn z zainteresowaniem spogląda na ten zabieg. Panowie najczęściej poddają się usuwaniu nadmiernego owłosienia na plecach, karku, klatce piersiowej lub pod pachami.

Przeciwwskazania:
ciąża,
poważne choroby skóry: bielactwo, łuszczyca, przebarwienia,
świeża opalenizna,
stosowanie kremów światło uczulających i z retinoidami.

Pamiętaj, że:

  • w ciągu 4 tygodni przed zabiegiem należy unikać kąpieli słonecznych i solarium, nie wolno wyrywać włosów pęsetą, poddawać się depilacji woskiem, ani usuwać owłosienia chemicznie,
  • min. 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z używania kremu z retinolem,
  • min. 1 tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania peelingów,
  • przed zabiegiem skórę, w miejscu poddawanym depilacji, należy ogolić, umyć i niczym nie smarować.