Nowości

Re Peel

Piling zawierający unikatowe połączenie składników aktywnych, zapewniający spektakularne efekty, dedykowany skórze z oznakami starzenia, z przebarwieniami oraz pozbawionej blasku, także wrażliwej i naczyniowej.

W skład pilingu Re Peel oprócz kwasu TCA, znanego ze swoich właściwości wygładzających i rozjaśniających, wchodzą także retinoidy oraz kompleks sprawdzonych substancji regenerujących i rozjaśniających. Zastosowane w recepturze pilingu kwasy złuszczają naskórek, torując drogę do głębszych warstw skóry retinoidom oraz składnikom, których rolą jest rozjaśnienie plam i przebarwień, jak również niwelacja uszkodzeń jakie zaszły w skórze wskutek naturalnego starzenia się.

Re Peel to piling retinoidowy z kompleksem liftingującym. Dzięki formule opartej na połączeniu cennych składników piling zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek, wygładza skórę i poprawia jej gęstość, cera staje się rozjaśniona i promienna. Zawarty w pilingu retinol pomaga w leczeniu skóry, a zarazem stanowi doskonałą terapię anti-aging – nie tylko odwraca oznaki upływającego czasu, ale zapobiega powstawaniu nowych.

Zabieg nie jest bolesny ani uciążliwy dla pacjenta. Efekt złuszczania następuje w 2-3 dniu po pilingu. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie zabiegu do 3 razy w roku.


Ultra Peel R

Nowe oblicze pilingu przeznaczonego dla skór z przebarwieniami, również wrażliwych i naczyniowych, zawierającego wysokie stężenie cennych retinoidów. Ultra Peel R to idealny sojusznik w pielęgnacji skóry i terapii przeciwstarzeniowej.

Receptura tego wyjątkowego pilingu została oparta na połączeniu naukowo sprawdzonych, znanych ze swej skuteczności i mających dobroczynny wpływ na skórę składników, z powodzeniem stosowanych w dermatologii od wielu lat. Składniki preparatu kompleksowo działają na złuszczanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka oraz na jego odnowę. Niezwykłą efektywność pilingu zapewnia mu zawartość bardzo wysokiego stężenia retinoidów, które przyspieszają regenerację komórek, pobudzają produkcję kolagenu w skórze, działają korzystnie na kondycję cery dojrzałej, również naczyniowej. Posiadają też zdolność reperowania uszkodzeń powstałych w komórkach skóry pod wpływem promieniowania słonecznego (fotostarzenie). Po zastosowaniu Ultra Peel R skóra jest wyraźnie wygładzona i rozjaśniona. Klinika Nova Derm proponuje ten zabieg osobom, które w skuteczny, ale i bezpieczny sposób chcą poprawić stan swojej skóry i wyglądać młodziej.

Zabieg jest bezbolesny, powoduje jednak wzmożone złuszczanie naskórka. Dla uzyskania zadowalających efektów piling można powtarzać do 3 razy w ciągu roku.


Milk Peel

Milk Peel to idealny piling stosowany w celu rozjaśnienia skóry, wygładzenia, wyrównania kolorytu, a także wskazany w terapii anty-aging. Dzięki odpowiednio dobranej kombinacji składników aktywnych, jak kwas glikolowy, kwas salicylowy i kwas mlekowy, zabieg daje naprawdę wymierne korzyści, zwłaszcza gdy stosujemy piling w serii (można go powtarzać do 4 razy co miesiąc).

W Klinice Nova Derm zabieg wykonywany jest na trzy obszary ciała:
• szyję,
• dekolt,
• ramiona.

Często pacjenci zapominają o odpowiedniej pielęgnacji skóry szyi i dekoltu, skupiając się głównie na twarzy. To błąd, ponieważ cienka i delikatna skóra tych partii ciała starzeje się szybciej i wymaga szczególnie starannej ochrony i pielęgnacji. Z kolei skóra ramion jest dość sucha, a przez to skłonna do wiotczenia. Często też z powodu nieprawidłowego złuszczania naskórka na ramionach mogą pojawić się grudki i wypryski.

Dzięki zastosowaniu pilingu Milk Peel skóra ramion jest znacznie lepiej nawilżona, ujednolica się także jej koloryt. Skóra szyi i dekoltu staje się rozjaśniona, promienna, lepiej nawilżona – zauważalna jest poprawa jej napięcia oraz redukcja drobnych zmarszczek.
Piling wykonywany jest w gabinecie lekarskim i trwa kilkanaście minut. W pierwszej kolejności lekarz dermatolog nakłada na skórę pacjenta piankę z kwasem glikolowym 15%, która świetnie usuwa zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka. Następnie na tak przygotowaną skórę nakładany jest preparat Milk Peel (na ok. 90 sekund), a następnie zmywany za pomocą wacików nasączonych wodą. Na zakończenie zabiegu nakładany jest preparat regeneracyjny oraz nawilżający.
Zabieg jest nieinwazyjny, powoduje niewielkie złuszczanie naskórka, przez co nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności. Istnieje także możliwość łączenia pilingu z innymi zabiegami estetycznymi jak: mezoterapia, botox, wypełniacze.


Institut Esthederm w Klinice Nova Derm

Od tego roku wprowadzamy markę Institut Esthederm. Dlaczego? Bo jej filozofia urody odpowiada naszemu podejściu do zdrowia skóry, a oferowane kosmetyki i zabiegi oparte są na najnowszej wiedzy z zakresu fizjologii i dermatologii.

Tworzę kosmetyki nie po to, aby kobiety były piękne, lecz dlatego, że są one piękne”. To motto stworzone przez Jeana-Noela Thorela, biologa i farmaceuty, który w 1978 roku stworzył Institut Esthederm. Przez prawie 40 lat istnienia marki konsekwentnie trzymano się jego zasady – tworzono kolejne receptury preparatów oraz procedury zabiegów dermokosmetycznych, których głównym celem było utrzymanie naturalnego piękna skóry, spowolnienie starzenia oraz ochrona przed zdradliwym światłem słonecznym. Cel ten był możliwy do zrealizowania dzięki najnowszej wiedzy z zakresu fizjologii skóry, dzięki której tej wiedzy stworzono niepowtarzalne składniki zawarte w produktach profesjonalnych, jak i przeznaczonych do pielęgnacji domowej.

Składnikiem, który uznaje się za znak rozpoznawczy marki jest tzw. woda komórkowa (ang.cellular water). To płyn, którego skład jest zbliżony do wody występującej w żywych komórkach organizmu. Korzystne działanie wody komórkowej na skórę potwierdzają testy in vitro, podczas których hodowle komórek skóry poddawano przez 6 godzin działaniu wody zdemineralizowanej, mineralnej oraz komórkowej. Jak się okazało, zbyt niskie stężenie składników mineralnych w wodzie zdemineralizowanej działało na tkanki destrukcyjnie (następowało rozrywanie komórek), z kolei zbyt wysokie ich stężenie w wodzie mineralnej powodowało obumieranie hodowli. Jedynie w środowisku wody komórkowej komórki skóry mogły zachować swoje funkcje i żywotność. Ponadto z przeprowadzonych badań wynika, że woda komórkowa przyspiesza metabolizm skóry i spowalnia procesy starzenia. Dla zwiększenia skuteczności w walce z czasem jej działanie wzmocniono przez opatentowany kompleks Time Control System. Obydwa składniki są zawarte we wszystkich preparatach Esthederm.

Program pielęgnacji skóry Institute Esthederm przewiduje profesjonalne zabiegi na twarz i ciało, dostosowane do potrzeb skóry i uwzględniające jej naturalny rytm, w połączeniu z pielęgnacją w domu. W naszej Klinice oferujemy zabiegi:

zabieg oczyszczający Osmopeel (głębokie oczyszczanie z łagodnym złuszczaniem przy użyciu kwasów AHA), którego celem jest ułatwienie penetracji składników aktywnych w głąb skóry,
zabieg odmładzający Superior Global Youth dla skóry dojrzałej z widocznymi oznakami starzenia, będącymi wynikiem zmian hormonalnych,
zabieg nawilżający Intensive Hydrating Hyaluronic,
zabieg rewitalizujący Intensive Revitalizing Spiruline do skóry zmęczonej, szarej, odwodnionej.

Obecnie, po prawie czterdziestu latach istnienia marki, można powiedzieć, że cel, jakim dla Jeana-Noela Thorela było utrzymanie naturalnego piękna skóry, udało się osiągnąć. Świadczą o tym nie tylko wyniki badań, wskazujące na wysoką skuteczność preparatów dermokosmetycznych w zapobieganiu starzenia, lecz przede wszystkim stale rosnąca popularność preparatów i zabiegów Esthederm wśród klientek. Do ich używania przyznaje się w wywiadach wiele aktorek i celebrytek, m.in. Isabelle Adjani, Chiara Mastroiani, Nathalie Baye. Cieszymy się, że wprowadzając zabiegi i kosmetyki Institute Esthederm do naszej Kliniki, także nasze pacjentki będą mogły skorzystać z ich dobroczynnego działania.

Warto wiedzieć, że….

 W świecie hitem instytutów urody Esthederm są zabiegi przygotowujące skórę do kąpieli słonecznych przy użyciu preparatów opartych na opatentowanych technologiach UVin Cellium oraz AdaptaSun. Stymulują one naturalną zdolność skóry do samoobrony, chronią przed stresem oksydacyjnym, a jednocześnie przyspieszają powstawanie zdrowej opalenizny. Zabiegi te są na tyle oryginalne, a jednocześnie skuteczne, że zajmują obecnie stałą pozycję w pielęgnacyjnym pakiecie turystycznym dla gości najlepszych, pięciogwiazdkowych hoteli w całym świecie. Luksusowa usługa dla wypoczywających obejmuje nie tylko przygotowanie skóry przed ekspozycją na słońce oraz indywidualnie dobrany program opalania, lecz także regularne nakładanie produktów ochronnych na plaży lub przy basenie przez hostessy Institute Esthederm.


Nanopore

Nanopore to nowy typ nakłuwania mikroigłowego, połączonego z zastosowaniem tzw. czynników wzrostu (growth factor ang.), związków, które w świetle najnowszych badań naukowych stanowią antidotum na starzenie skóry.

 Zabieg wykonywany jest przy użyciu Nanopore Turbo Roller, sześcioigłowego urządzenia do automatycznego nakłuwania skóry. Wykonuje ono około 150 pulsacji na sekundę, co przy sześciu igłach daje w tym czasie ok. 900 nakłuć na głębokość od 0,25 mm do 0,5 mm. Efektem jest minimalne uszkodzenie naskórka, które nie uruchamia procesu bliznowacenia, ale w naturalny sposób stymuluje syntezę białkowych włókien skóry, kolagenu i elastyny, poprawiając jednocześnie spójność granicy skórno-naskórkowej.

Użycie czynników wzrostu i cytokin w odmładzaniu skóry i likwidowaniu skutków fotostarzenia jest traktowane jako nowy zabieg anti-aging. Stosowane w trakcie zabiegu czynniki wzrostu wspomagają procesy regeneracyjne związane z gojeniem uszkodzonych tkanek prowadząc do autonaprawy starzejącej się skóry.

Wskazaniem do zabiegu są zmarszczki okolicy oka, utrata jędrności skóry szyi, fotostarzenie, rozszerzone pory, nieregularna pigmentacja.

Ceny zabiegów Nanopore:

  1. Oczy/szyja                                     250 zł
  2. Twarz                                             320 zł
  3. Oczy + szyja                                  320 zł
  4. Twarz + oczy + szyja                    350 zł

Nowe pilingi w Klinice Nova Derm

Cosmo Peel

 Nowy piling odmładzająco – rozjaśniający. Wyjątkowo skuteczny w terapii przebarwień i likwidowaniu oznak starzenia.

Receptura preparatu złuszczającego została opracowana na podstawie trzydziestoletnich doświadczeń i obserwacji lekarzy dermatologów specjalizujących się w odmładzaniu skóry.  Zawiera substancje rozjaśniające i regenerujące, najskuteczniejsze w odnowie naskórka uszkodzonego w wyniku upływu czasu,  działania ultrafioletu (nadmierne opalanie) i palenia papierosów. Głównym składnikiem pilingu jest 15 lub 18 – procentowy kwas trójchlorooctowy (TCA). Jego działanie jest wzmacniane mieszanką kwasów: mlekowego, salicylowego, cytrynowego i askorbinowego (witamina C). Niezwykle istotny jest dodatek palmitynianu retinolu, jednej z najskuteczniejszych substancji hamujących proces starzenia.

Cosmo Peel nie jest bolesny ani uciążliwy. Skóra złuszcza się umiarkowanie. Piling należy powtarzać dwa – trzy razy w roku, aż do rozjaśnienia przebarwień i wygładzenia skóry.

Piling daje najlepsze efekty, jeśli skóra zostanie właściwie przygotowana do zabiegu.

Przed zabiegiem rekomendowana jest wizyta u dermatologa.

Cena zabiegu – 400 zł

Cosmo Peel M

Piling zalecany przez Klinikę Nova Derm jako zabieg rozpoczynający wielotygodniową terapię leczenia różnego typu przebarwień, opracowaną w oparciu o doświadczenia najwybitniejszych światowych dermatologów połączoną z widocznym efektem odmłodzenia i rozjaśnienia skóry. Dr Ewa Chlebus dostosowała tę procedurę do specyfiki skóry Polek.

Po zabiegu złuszczającym w gabinecie dermatologicznym pacjentka kontynuuje leczenie w domu przy użyciu opracowanego w Klinice Nova Derm kremu COSMO M.

Terapia domowa rozpoczyna się ósmego dnia po pilingu. Dokładny plan leczenia ustala lekarz prowadzący. Ważne, aby w czasie terapii rozjaśniającej codziennie rano stosować  krem chroniący skórę nie tylko przed UV, lecz także promieniowaniem widzialnym (np. Bioderma Photoderm M).

Cena pilingu oraz preparatu COSMO M – 525 zł

Cosmo Peel FORTE

Nowa propozycja Kliniki Nova Derm dla osób, które oczekują spektakularnej poprawy wyglądu skóry już po jednym zabiegu. Wskazaniem do pilingu są zmarszczki, niejednolita struktura skóry, przebarwienia i odbarwienia, blizny potrądzikowe. Polecany do skór łojotokowych, grubszych, dojrzałych i starszych.

Cosmo Peel FORTE to jedyny zabieg, w którym do złuszczania używa się fenolu, związku stosowanego w pilingach już w latach 40. i 50. Obecne badania potwierdzają silne oddziaływanie fenolu na skórę – 48 godz. po zastosowaniu tego związku następuję obumarcie (nekroza) naskórka nawet do warstwy brodawkowatej z reakcją zapalną. Jego regeneracja następuje w ciągu 7 dni. Efektem tak silnego złuszczania jest zagęszczenie kolagenu i włókien sprężystych, a klinicznie spektakularne rozjaśnienie i wygładzenie skóry.

Po samym zabiegu pacjentka może wyglądać źle – na twarzy mogą pojawić się ciemnobrązowe plamy na tle zmian naczyniowych. Skóra złuszcza się grubymi warstwami „jak u węża”, najbardziej intensywnie czwartego, piątego dnia po zabiegu.  Przez pierwsze dwa tygodnie może występować intensywny rumień. Jest to następstwem remodelingu skóry.

Silnie podrażniona skóra może wymagać  kilkudniowego pobytu w domu (należy liczyć się z przerwą w obowiązkach zawodowych).

 Cena zabiegu – 450 zł

Orange Peel

Nowy piling o silnym działaniu odmładzającym. Posiada wyjątkowe atuty. Jego receptura, oparta na najnowszych odkryciach z zakresu dermatologii, łączy retinoidy z tzw. czynnikami wzrostu. Dlatego zabieg, chociaż łagodny (delikatne złuszczanie),  jest bardzo skuteczny. Nadaje się także do skóry wrażliwej i naczyniowej.

Orange Peel można uznać za stały punkt w planie terapii przeciwstarzeniowej. Cała procedura lecznicza została opracowana w taki sposób, aby zastosowany w pilingu retinaldehyd (pochodna znanego z właściwości odmładzających kwasu retinowego) mógł oddziaływać na skórę w jak najsilniejszy sposób. Krem zabiegowy ma jaskrawopomarańczowy kolor, stąd nazwa Orange Peel. Uwaga, maski nie zmywa się w gabinecie! Pacjent wychodzi z nią do domu i pozostawia na twarzy przez 4 – 8 godzin. Tyle czasu potrzeba, aby skóra przyswoiła retinaldehyd, a także zawarte w kremie czynniki wzrostu.

Po pilingu skóra nie jest mocno podrażniona ani zaczerwieniona. Złuszczanie jest niewielkie, najczęściej odbywa się w trzech etapach: w trzeciej, siódmej, a czasem i dziesiątej dobie po zabiegu. Twarz wygląda na tyle dobrze, że nie ma konieczności przerywania zawodowych obowiązków.

Uwaga! Po pilingu, podobnie jak po innych zabiegach z retinoidami, występuje suchość skóry wokół oczu, pojawiają się tzw. „pseudozmarszczki”. Aby im zapobiec, zaleca się  nakładanie wokół oczu maści cholesterolowej.

Cena zabiegu: 380 zł

Ultra Peel

Zabieg wyjątkowo efektywny i nieuciążliwy dla pacjentek! Klinika Nova Derm oferuje obecnie trzy wersje tego pilingu, które dobiera się do potrzeb skóry. Klasyczny Ultra Peel S oraz jego łagodniejsza wersja Ultra Peel Sensi (do skóry najbardziej wrażliwej) odmładza, napina skórę i poprawia jej strukturę. Kolejny (Ultra Peel M), o nieco zmienionym składzie, stosuje się w leczeniu przebarwień.

Klasyczny Ultra Peel S oraz Ultra Peel Sensi przeznaczone są dla skór wrażliwych, bardzo wrażliwych oraz naczyniowych w celu naprawy gęstości i napięcia skór dojrzałych. Mogą być też stosowane w okresie remisji trądziku różowatego.

Podczas zabiegu lekarz nakłada na twarz indywidualnie dobraną do skóry pacjenta kombinację substancji leczniczych o sprawdzonej skuteczności oraz wielokierunkowym działaniu.

Kolejnym etapem zabiegu jest maska PCA Skin z retinolem oraz zestawem antyoksydantów. Maska pozostawiana jest na skórze na 6 – 12 godzin, aby umożliwić powolną, głęboką penetrację składników aktywnych. Takie stopniowe przenikanie jest bezpieczne nawet dla cer wrażliwych i naczyniowych. Można uniknąć gwałtownej reakcji skóry, jaka występuje często przy innych pilingach.

Ultra Peel M to najłagodniejszy z pilingów, który stosuje się w terapii przebarwień, zwłaszcza w przypadku skór wrażliwych, naczyniowych, a także trądzikowych. Rozjaśnia i wyrównuje koloryt, działa przeciwzaskórnikowo, spowalniając jednocześnie procesy starzenia się skóry. Może być stosowany w leczeniu melasmy. W skład preparatu złuszczającego wchodzą kwasy: kwas mlekowy, cytrynowy, salicylowy i kojowy oraz dodatkowe substancje rozjaśniające.

Zabiegi Ultra Peel nie są bolesne ani uciążliwe. Skóra złuszcza się umiarkowanie, przeważnie drugi, trzeci dzień po zabiegu. Zaleca się 2 – 4 zabiegi co 4 – 8 tygodni.

Uwaga! Po pilingach z serii Ultra Peel, podobnie jak po innych zabiegach z retinoidami, występuje suchość skóry wokół oczu, pojawiają się tzw. „pseudozmarszczki”. Aby im zapobiec, zaleca się  nakładanie wokół oczu maści cholesterolowej.

Cena zabiegu: 400 zł

Dr Ewa poleca

Ultra Peel S

Idealny piling naprawczy i odmładzający do skóry naczyniowej i wrażliwej. Godny polecenia szczególnie dla Pacjentów, którzy dotąd nie myśleli o złuszczaniu w sezonie wiosenno-letnim. Lekarz nakłada na twarz indywidualnie dobraną do skóry pacjenta kombinację substancji leczniczych o sprawdzonej skuteczności oraz wielokierunkowym działaniu, takich jak np. kwas trójchlorooctowy, mlekowy, L-askorbinowy, polifenole, retinol. Dlatego zabieg jest nie tylko komfortowy dla Pacjentów i bezpieczny, lecz także wyjątkowo efektywny – niweluje drobne zmarszczki, napina skórę i poprawia jej strukturę. Złuszczanie jest umiarkowane, przeważnie drugi, trzeci dzień po zabiegu.

Implantacja nici PDO

To jeden z najnowszych i najbardziej skutecznych sposobów korekty owalu twarzy i likwidowania zmarszczek na szyi. Opracowany pięć lat temu w Korei Południowej zrobił wielką karierę w świecie – obecnie zabiegi są wykonywane w wielu krajach Europy, w USA , Brazylii i Japonii. Z wielką satysfakcją wykonujemy go także od wielu lat w Klinice Nova Derm. Nici z polidioksanonu precyzyjnie umieszcza się pod skórą za pomocą cienkich igieł i pozostawia w tkankach. Polidioksan, rozpuszczając się z czasem w skórze, pobudza proces neokolagenezy, czyli stymuluje produkcję nowego kolagenu, białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny, białka odpowiedzialnego za jej sprężystość i elastyczność. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu powoduje syntezę kwasu hialuronowego w skórze. Efekty zabiegu utrzymują się do dwóch lat!

Więcej…

IPL firmy Lumenis

Uwaga, Pacjenci ze skłonnością do rumienia i cerą z rozszerzonymi naczynkami! W Klinice Nova Derm wykonujemy wyjątkowy zabieg przy użyciu najnowszego systemu IPL firmy Lumenis, która jest renomowanym producentem laserów medycznych. IPL, czyli Impulsywne Źródło Światła (Intensed Pulse Light), uznawane jest obecnie za najskuteczniejsze spośród używanych dotąd urządzeń w medycynie estetycznej. Zabiegi, które wykonujemy przy jego użyciu, są bardziej skuteczne, a ich efekt trwalszy niż po zastosowaniu innych systemów! W praktyce oznacza to, że aby usunąć zmiany naczyniowe trzeba wykonać mniej zabiegów.

Masaże i refleksoterapia

Ogromnie zależy nam, aby nasi Pacjenci – troszcząc się o stan zdrowia skóry – zadbali też o swoje samopoczucie. Dlatego obok najnowocześniejszych metod leczenia i odmładzania proponujemy klasyczne masaże oraz wywodzącą się z medycyny chińskiej, refleksoterapię. Te zabiegi to prawdziwa inwestycja w zdrowie. W czasach kiedy wszystkim nam towarzyszy przewlekłe zmęczonie i stres, takie proste sposoby na relaks i zmniejszenie napięcia są bezcenne! Dlatego wszystkich Państwa, którzy odwiedzają naszą Klinikę, gorąco zachęcam do tego, aby z nich korzystali, także, a może zwłaszcza wtedy, gdy doba wydaje się za krótka, brakuje godzin na odpoczynek i sen. Zapewniam Państwa, że czas spędzoney w gabinecie masażu naprawdę nie jest stracony!

Więcej…

Nowe metody diagnozowania i leczenia łysienia: trichoskopia i mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Klinika Nova Derm wprowadza metody, dzięki którym możliwe jest skuteczne diagnozowanie i leczenia łysienia u mężczyzn i kobiet. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zabieg, który w świetle najnowszej wiedzy dermatologicznej jest najbardziej skuteczny w hamowaniu wypadania włosów – wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego. Proponujemy też Pacjentom trichoskopię, bardzo dokładne badanie skóry głowy oraz stanu włosów. Obecnie tylko największe kliniki dermatologiczne w kraju dysponują nowoczesną aparaturą, która jest niezbędna do jej wykonania. Specjalnie dla Pacjentek i Pacjentów Kliniki Nova Derm o nowych metodach walki z łysieniem mówi w wywiadzie dr Ewa Chlebus.

Dlaczego właśnie teraz Klinika Nova Derm wprowadza zabieg polegający na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego?

osocze_bogatoplytkowe_1W Klinice Nova Derm proponujemy tylko te zabiegi, których skuteczność została potwierdzona naukowo. Wprawdzie już od kilku lat w niektórych gabinetach medycyny estetycznej stosowano w leczeniu łysienia zabieg, polegający na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego, my jednak wstrzymywaliśmy się z wprowadzeniem tej metody. Z jednego powodu – jak dotąd brakowało dowodów na to, że zabieg jest bezpieczny i daje naprawdę dobre efekty. Dopiero w 2014 roku w specjalistycznych pismach dermatologicznych opublikowano pierwsze wyniki badań, potwierdzających wysoką skuteczność tej metody w leczeniu łysienia. Badania te przeprowadzono w kilku uznanych klinikach dermatologicznych w świecie. Tak więc dopiero teraz, proponując naszym Pacjentkom i Pacjentom leczenie przy użyciu osocza bogatopłytkowego, możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to zabieg, którego stosowanie ma podstawy naukowe. Dopóki ta metoda leczenia nie była przebadana w światowych klinikach, nie było jej także w naszej ofercie.

Osocze bogatopłytkowe to preparat przygotowywany z krwi pobranej od pacjenta. Jakie są jego właściwości?

Osocze bogatopłytkowe ( Platelet-rich plasma, PRP) to preparat kwiopochodny. Krew pobrana wcześniej od pacjenta jest odwirowywana i zagęszczana. Ostatecznie w niewielkiej ilości osocza otrzymuje się wysokie stężenie płytek krwi ( trombocytów). Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie, stymulują także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę). Dlatego ten sposób regeneracji i naprawy tkanek jest uznaną metodą leczenia w ortopedii (uszkodzenia ścięgien i zwyrodnienia stawów), kardiologii, okulistyce i stomatologii.

A jak osocze działa na włosy?

Łysienie to efekt postępującego procesu zanikania włosa w mieszku włosowym. Z badań wynika, że wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego zapobiega temu zanikowi, Czynniki wzrostu działają na mieszki włosowe, aktywując w nich kolejne fazy wzrostu i różnicowanie włosa. Co więcej, działają też na komórki macierzyste w opuszce włosa – pod ich wpływem mogą powstawać nowe mieszki włosowe! Właśnie dlatego metoda ta jest zalecana w trudnych do leczenia jednostkach chorobowych: androgenowym łysieniu u kobiet i mężczyzn, a także łysieniu plackowatym.

Co badania naukowe mówią o skuteczności osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia?

Opisano wyniki badań, z udziałem wyjątkowo trudnej grupy pacjentów – mężczyzn, którzy przez pół roku nie odpowiadali na tradycyjne próby leczenia minoksydylem i finasterydem. U pacjentów tych czterokrotnie wykonano zabieg ostrzykiwania skóry głowy osoczem bogatopłykowym (zabiegi wykonywano co dwa tygodnie). Jeszcze przed zakończeniem kuracji uzyskano znaczącą poprawę – na obserwowanym obszarze skóry głowy liczba mieszków włosowych wzrosła z 71 do 93. Z klinicznego punktu widzenia, najważniejszy jest jednak negatywny wynik w tzw. pull- teście . Podczas tego badania chwyta się, a potem dość mocno pociąga, kosmyk 70-100 włosów. W palcach nie powinno zostać więcej niż trzy włosy. Jeśli ich liczba wynosi sześć do dziewięciu, oznacza to, że pacjent ma poważny problem. Taki zły wynik pull- testu mieli właśnie uczestnicy badań przed podaniem zastrzyków z osocza bogatopłytkowego. Po zakończeniu kuracji pull –test wypadał doskonale – po badaniu nie pozostawał nawet jeden włos! Oznacza to, że włosy, które odrastają po stymulacji czynnikami wzrostu pochodzącymi z płytek krwi są mocne i zdrowe.

Czy można na bieżąco monitorować postępy w leczeniu łysienia?

Tak. Zakupiliśy urządzenie, przy pomocy którego będzie można monitorować postępy leczenia, przede wszystkim jednak łatwiej diagnozować choroby takie jak łysienie androgenowe, łysienie telogenowe, łysienie plackowate, dermatozy zapalne. Od niedawna w Klinice Nova Derm wykonujemy badanie zwane trichoskopią. To mikroskopowa ocena włosów i skóry głowy przy pomocy nowoczesnego wideodermatoskopu. Znacznie dokładniejsza niż ta, którą można uzyskać, posługując się rutynowo stosowanym w gabinetach dermatologicznych dermatoskopem. Pod dermatoskopem można oglądać obraz powiększony 10-20-krotnie, wideodermatoskop daje aż 20-70-krotne powiększenie! Widząc więcej, lekarz może lepiej ocenić stan łodygi włosa, mieszków włosowych, a także kondycję skóry głowy. Wszystkie obrazy są zapisywane w formie cyfrowej i przechowywane na dysku komputera. Oznacza to, że zdjęcia uzyskane u pacjenta podczas kolejnych badań można porównywać, monitorując postępy leczenia.

Gwoli ścisłości dodam, że badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent jest proszony tylko o umycie głowy i ułożenie włosów bez kosmetyków do stylizacji fryzur. Przy włosach farbowanych badanie można wykonać dopiero po kilkukrotnym umyciu głowy.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u dermatologa i badanie włosów?

Gdy zauważymy pierwsze objawy ich przerzedzenia. Obrazowo mówiąc, kiedy przedziałek na głowie zaczyna przypominać choinkę. Sygnałem ostrzegawczym powinno być też wzmożone wypadanie.

Przerzedzenie włosów to niełatwy w leczeniu, za to coraz częstszy problem, zwłaszcza u kobiet w wieku 40+. Jednak pierwsze ślady tej choroby stają się widoczne po 30. albo nawet po 20 roku życia. Już wtedy – gdy tylko zauważymy, że włosów wypada więcej niż normalnie – należy zgłosić się do lekarza. Im wcześniej rozpocznie się bowiem odpowiednie leczenie, tym szybszych i lepszych efektów można się spodziewać.

Jeśli wypadanie włosów nie jest bardzo nasilone, kurację zaczynamy od mezoterapii

skóry głowy (patrz: mezoterapia skóry głowy). Podczas tego zabiegu wstrzykujemy koktajl substancji wzmacniających cebulki włosa. Jeśli włosy są już w widoczny sposób przerzedzone, proces chorobowy przebiega w sposób gwałtowny albo odpowiedź na leki stosowane przy wypadaniu włosów nie jest tak dobra, jakbyśmy oczekiwali, wskazane jest ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.

Jak robi się ten zabieg?

Wstrzyknięć nie wykonuje się automatycznym pistoletem jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii, ale ręcznie za pomocą strzykawki. Jeden zabieg to około 40 wkłuć. Aby uzyskać dobry efekt, należy wykonać 2-3 zabiegi w odstępach czasowych indywidualnie określonych przez lekarza. Niestety, wstrzykiwanie osocza bogatopłykowego nie jest bezbolesne. Pocieszające, że po tym zabiegu można spodziewać się naprawdę dobrych efektów.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Kuracja jest bezpieczna. Preparat przygotowuje się z tkanki własnej pacjenta, tak więc ryzyko alergii czy odrzucenia nie istnieje. Zabiegu nie wolno wykonywać tyko u osób mających poważne kłopoty ze zdrowiem (z chorobami krwi, nowotworowymi), u pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia (np. aspiryna), a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rozmawiała: Jolanta Chyłkiewicz

 

Więcej na temat zastosowania osocza bogatopłykowego w leczeniu łysienia znajdą Państwo w publikacjach:

British Journal od Dermatology. A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata

Journal of Cataneous and Aesthetic Surgery. Platet-Rich Plasma in Androgenic Alopecia: Myth or an Effective Tool

BioMed Research International. The Effect of Autologous Activated Platelet Rich Plasma (AA-PRP) Injection on Pattern Hair Loss: Clinical and Histomorphometric Evaluation

BioMed Research International. Therapeutic efficacy of autologous platet-rich plasma and polydeoxyribonucleotide on female pattern hair loss

Odmładzanie osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe ( Platelet-rich plasma, PRP) to preparat krwiopochodny coraz częściej stosowany ostatnio w medycynie estetycznej. Mezoterapia osoczem uchodzi za jedną ze skuteczniejszych metod odmładzania skóry.

Preparat otrzymuje się z krwi samego pacjenta. Krew jest odwirowywana i zagęszczana, co pozwala na szybkie uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi (trombocytów). Zawarte w preparacie płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie, stymulują także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę). Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego prowadzi do regeneracji i naprawy tkanek, dlatego ten sposób jest już od dawna uznaną metodą leczenia w ortopedii (uszkodzenia ścięgien i zwyrodnienia stawów), kardiologii, okulistyce i stomatologii. Ostatnio pojawiły się prace naukowe wskazujące na to, iż preparat ten jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu łysienia (więcej…), a także odmładzaniu skóry oraz jako terapia przeciwko rozstępom i bliznom. Z obserwacji dermatologów wynika, iż regularne iniekcje osoczem bogatopłytkowym zwiększaja gęstość skóry i poprawiają jej wygląd. Zabieg może też spowolnić procesy starzenia. Dlatego zaleca się go wszystkim pacjentom z wiotką, cienką skóra oraz innymi oznakami starzenia, takimi jak:, zmarszczki, plamy barwnikowe, szerokie pory. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym może uzupełniać odmładzanie innymi metodami (pilingi chemiczne, lasery, fotoodmładzanie).

Na czym polega zabieg?
Na wstepie pobiera się od pacjenta ok.10-25 ml krwi. To objętość, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Po odwirowaniu krwi otrzymuje się preparat, który wstrzykuje się w miejsca poddawane terapii. Osoczem można odmładzać każdą powierzchnię ciała, ale zazwyczaj zabiegi wykonywane są na twarzy, szyi, dekolcie i rękach. Nakłucia są gęste, dlatego u osob wrażliwych na ból zabieg wykonuje się po wcześniejszym znieczuleniu kremem Emla.

Efekty iniekcji
Są widoczne po kilku tygodniach. Skóra jest odnowiona, ma zdecydowanie lepszą strukturę. Jest bardziej jędrna, napięta i elastyczna, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Twarz sprawia wrażenie młodszej i wypoczętej. Aby uzyskać optymalny efekt, zabieg należy wykonać kilka razy (zwykle 3-6 razy) w odstępach 3-6 tygodniowych. Potem można powtarzać go 1-2 razy w roku.

Ważne przed zabiegiem!
Na tydzień przed terminem zabiegu nie należy zażywać aspiryny i innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Na dwa dni przed iniekcją osoby z nawracającą opryszczką powinny rozpocząć przyjmowanie acyklowiru np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Ważne po zabiegu
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, z drobnymi śladami po nakłuciach lub niewielkimi krwiakami czy siniakami. Można smarować je żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Hirudoid, czy Lioton 1000. Nie jest to jednak konieczne. Krwiaki czy drobne siniaki znikają zwykle samoistnie w ciągu kilku dni (maksymalnie w ciągu 2 tygodni). Po ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym, podobnie jak po pilingach czy mezoterapii, należy stosować na dzień kremy z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Jak przygotować skórę do pilingu?

Aby efekty zabiegu były lepsze, a ryzyko powikłań – mniejsze, zalecana jest kuracja przygotowująca.

Przez okres 1-3 miesięcy przed zabiegiem należy stosować kremy ochronne o SPF 30 lub większym Ważne, aby zakres ochrony obejmował szerokie spektrum promieniowania UVA i UVB. Dodatkowo w słoneczne dni warto nosić kapelusz i okulary.

Co najmniej 2 –6 tygodni przed pilingiem należy nakładać zalecone przez dermatologa kremy z retinoidami (tretinoina, izotretinoina, retinaldehyd, adapalen, tazaroten). Stosowane raz dziennie (wieczorem) zmniejszają grubość warstwy rogowej, ujednolicają i ułatwiają penetrację substancji podawanych w czasie zabiegu dermatologicznego. Skraca się też okres gojenia. Na jeden-dwa dni przed zabiegiem należy odstawić preparaty z retinoidami. W przypadku wystąpienia podrażnień po retinoidach stosowanych w domu zabieg powinien być odroczony do czasu ich ustąpienia.

Uwaga! W przypadku osób o ciemnej karnacji postępowanie jest inne – zaleca się przerwanie stosowania retinoidów nawet na 2-4 tyg. przed zabiegiem. Związki te, zwiększając głębokość wnikania substancji złuszczających, mogą u takich pacjentów podwyższać ryzyko wystąpienia przebarwień.

Co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem należy używać preparatów, zawierających alfahydroksykwasy (np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, maleinowy lub winowy) o stężeniu 8-15 % i pH 4,2-5,6 (zbliżonym do pH skóry). Preparaty przygotowujące z alfahydroksykwasami – podobnie jak retinoidy – powinny zostać odstawione na jeden-dwa dni przed zabiegiem.

Pacjentom ze skłonnościami do przebarwień oraz fototypem III i IV zaleca się dodatkowo preparaty z substancjami rozjaśniającymi (kwas kojowy, kwas azelainowy, arbutyna , hydrochinon). Mogą one być łączone z retinoidami lub kwasem AHA.

Na dzień przed zabiegiem, w dniu zabiegu oraz 4 dni po pilingu pacjent powinien przyjmować leki przeciwwirusowe (Acyclovir, 5 razy dziennie 200mg). Taka profilaktyka jest konieczna u wszystkich pacjentów przed pilingiem średnio-głębokim i głębokim, nawet tych, u których – jak wynika z wywiadu – nie miewają opryszczki. Przy wykonywaniu pilingów powierzchownych taka profilaktyka nie jest bezwzględnie konieczna.

Co najmniej 10 dni przed zabiegiem nie farbować włosów.

Informacje przed zabiegiem!

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego

Przed zabiegiem nie wolno:
na 3 – 7 dni przyjmować leków przeciwbólowych (aspiryna, ibuprofen), dużych dawek wit. C i E,
wykonywać zabiegów kosmetycznych (pilingi, maski, mikrodermabrazji) w okolicach poddawanych wstrzyknięciom.

Kwas hialuronowy nie może być stosowany u pacjentów: z chorobami układu immunologicznego i podczas immunoterapii, w ciąży i podczas karmienia piersią, ze znaną wrażliwością na kwas hialuronowy, przyjmujących leki zmniejszające krzepliwość, ze skłonnością do blizn przerosłych  i bliznowców, w trakcie czynnych procesów zapalnych i zakażeń (opryszczka, liszajec), w przebiegu ostrych i przewlekłych chorób skóry.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z zastosowaniem toksyny botulinowej

Przeciwwskazania bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
nadwrażliwość na składniki preparatu (uczulenie na albuminy ludzkie),
stosowanie następujących leków oraz okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomecyna, gentamecyna, amikacyna, kanamycyna itp.); aminochinolony  (chlorochina, hydroksychlorochina); D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina; linkomycyna; tetracyklina, polimyksyna; sukcynylocholina,
miejscowe infekcje skóry,
ciąża i okres laktacji.

Przeciwwskazania względne:
zaburzenia krzepnięcia,
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

Informacje dla pacjentów przed zabiegiem mezoterapii twarzy

Przeciwwskazania:
choroby układu immunologicznego,
ciąża i okres karmienia,
nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość,
skłonność do blizn przerosłych i bliznowców,
zakażenia (opryszczka, liszajec zakaźny),
ostre i przewlekłe choroby skóry.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem IPLa

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie,
opalenizna ( 4 tygodnie przed zabiegiem),
używanie kremów z retinolem ( 1 miesiąc przed zabiegiem),
leki światłoczułe (tetracykliny, zioła),
choroba nowotworowa,
łuszczyca i bielactwo,
podrażnienia i stany zapalne skóry – infekcje bakteryjne, wirusowe,
skłonność do zbliznowaceń,
peeling (1-2 tygodnie) przed zabiegiem,
tatuaże,
indywidualna nadwrażliwość na światło o wysokiej mocy,
alkohol i inne substancje zwiększające ukrwienie skóry,
epilepsja/ padaczka.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem lasera frakcyjnego

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie,
opalenizna ( 4 tygodnie przed zabiegiem),
używanie kremów z retinolem (1 miesiąc przed zabiegiem) i doustna terapia izotretinoiną 4-6 miesięcy przed zabiegiem,
choroba nowotworowa,
łuszczyca, bielactwo,
podrażnienia i stany zapalne skóry ? infekcje bakteryjne, wirusowe,
skłonność do zbliznowaceń i przebarwień,
peeling (4=6 tyg) przed zabiegiem,
tatuaże,
indywidualna nadwrażliwość na światło o wysokiej mocy,
alkohol i inne substancje zwiększające ukrwienie skóry,
epilepsja / Padaczka.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem lasera depilacyjnego

Wskazania dla kobiet
W przypadku kobiet gładkie nogi i pachy są ?obowiązkowe?. Równie popularnym zabiegiem jest usuwanie włosów w obszarze bikini. Część pań cierpi także z powodu wąsika na twarzy. Powyższe problemy estetyczne bez trudu można usunąć podczas serii zabiegów laserowych. W przypadku szczególnie mocnego owłosienia, warto również sprawdzić, czy jego przyczyną nie są zaburzenia hormonalne.

Wskazania dla mężczyzn
Depilacja laserowa nie jest wyłączną domeną kobiet. Coraz więcej mężczyzn z zainteresowaniem spogląda na ten zabieg. Panowie najczęściej poddają się usuwaniu nadmiernego owłosienia na plecach, karku, klatce piersiowej lub pod pachami.

Przeciwwskazania:
ciąża,
poważne choroby skóry: bielactwo, łuszczyca, przebarwienia,
świeża opalenizna,
stosowanie kremów światło uczulających i z retinoidami.

Pamiętaj, że:

  • w ciągu 4 tygodni przed zabiegiem należy unikać kąpieli słonecznych i solarium, nie wolno wyrywać włosów pęsetą, poddawać się depilacji woskiem, ani usuwać owłosienia chemicznie,
  • min. 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z używania kremu z retinolem,
  • min. 1 tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania peelingów,
  • przed zabiegiem skórę, w miejscu poddawanym depilacji, należy ogolić, umyć i niczym nie smarować.