Klinika trądziku

Dr Ewa ChlebusPierwsza w Polsce Klinika Trądziku Nova Derm została założona przez dr Ewę Chlebus, która od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem tej choroby. Ma ona unikalne doświadczenie w terapii trądziku młodzieńczego, trądziku dorosłych, trądziku różowatego oraz powikłań, jakie zdarzają się w przebiegu tych schorzeń. Wraz z zespołem Nova Derm pomogła uporać się z tym problemem już tysiącom osób w różnym wieku. Tak dużej grupy pacjentów z trądzikiem nie ma pod opieką żaden inny ośrodek dermatologiczny w kraju.
Jaka jest specyfika tej choroby i dlaczego leczenie trądziku jest takie kłopotliwe, dr Ewa Chlebus mówi w specjalnym wywiadzie dla Pacjentów tej Kliniki .

Trądzik to nie jedna a kilka jednostek chorobowych. Każda wymaga odmiennego podejścia w leczeniu?

Tak. Kiedyś sądzono, że trądzik występuje między 15-17 a 21-23 rokiem życia. Okazało się jednak, że istnieje także tzw. trądzik niemowlęcy, czyli wykwity u najmłodszych dzieci podobne do tych typowych dla trądziku młodzieńczego, a także trądzik ludzi dorosłych, który w ostatnim czasie dotyka coraz większą ilość pacjentów. To osoby, u których trądzik młodzieńczy wycisza się, ale trwa do 40-50 a nawet 60 roku życia. Przebieg tej choroby różni się, zależnie od płci. Kobiety mają zwykle trądzik mniej nasilony, za to trwający dłużej i, niestety, trudniejszy do leczenia. U mężczyzn choroba ma zwykle ostrzejszy przebieg, za to właściwie leczona szybciej ustępuje. Podsumowując, trądzik jest chorobą przewlekłą. Taki jest też podstawowy wniosek, jaki płynie z badań naukowych prowadzonych w ciągu ostatnich 10 lat. Z badań tych, podobnie jak z moich własnych obserwacji, wynika też, że nie jest to jednostka tak prosta do leczenia, jak jeszcze do niedawna uważano. Tymczasem jeszcze obecnie nie tylko w Polsce terapię ciężkich przypadków trądziku, czy raczej trądzików, próbują prowadzić nie tylko lekarze, ale także gabinety kosmetyczne, zaleca się nawet domowe sposoby.

Domowe sposoby nie pomagają?

Rzadko pomagają i tylko w najłagodniejszych przypadkach. Zmiany trądzikowe ma ok. 80 proc. młodych ludzi. W tej ogromnej grupie jest znaczny odsetek pacjentów ze słabo nasilonymi zmianami, które dość łatwo ustępują. Domowe leczenie nie może dać jednak dobrych efektów u osób z nasilonymi bądź długo utrzymującymi się zmianami. W takich przypadkach pomóc może jedynie dobrze prowadzona, długotrwała terapia.

Niekiedy jednak nawet z powodu niezbyt nasilonych zmian warto udać się do specjalisty…

Tak, bo trądzik to nie tylko choroba skóry, ale także duszy. Z badań wynika, że 35 proc. pacjentów z trądzikiem cierpi na zaburzenia depresyjne. Przy czym obniżenie nastroju nie ma praktycznie związku z nasileniem zmian skórnych. Są osoby z bardzo nasilonym trądzikiem, które nie cierpią psychicznie z jego powodu. Ale bywa też odwrotnie. Niektórzy mają prawie niewidoczne zmiany, ale odpowiedź psychologiczna jest wyjątkowo silna. Obecnie lekarze zdają sobie już z tego sprawę. Problem w tym, że nie zawsze rozumieją to rodzice. Zbyt często niedostatecznie poważnie traktują oni trądzik u swoich dzieci. Jak złożony problem stanowi to schorzenie, nie rozumieją zwłaszcza ci, którzy sami nie mieli zmian trądzikowych w młodości. Właśnie tych, najtrudniej jest mi przekonać, że trądzik sam nie ustąpi i wymaga leczenia, choćby ze względu na to, że pogarsza samopoczucie syna czy córki… Z kolei rodzice nastolatków, którzy przechodzili kiedyś trądzik albo znają kogoś, kto miał problemy psychologiczne związane z tą chorobą, popełniają inny błąd – zwracają się o pomoc, ale nie zawsze tam, gdzie powinni. Duża grupa wciąż uważa, że zaskórniki można usuwać w gabinetach kosmetycznych, czego na świecie się nie robi od 20 lat. W dodatku nawet przy nasilonych zmianach wystarczą leki bez recepty. Tymczasem dermokosmetyki to środki dobre tylko dla ludzi z niewielkimi objawami trądziku.
Prof. A. Katsambas z Grecji ocenił, że jedynie 10 proc. ludzi z trądzikiem trafia do dermatologa. W Polsce nie ma podobnej statystyki. Pewne jest jednak, że nie wszyscy wymagający leczenia pozostają u nas pod fachową opieką.

Jakie wnioski płyną z Twojego ponad 20-letniego doświadczenia w terapii pacjentów z trądzikiem?

Lekarz nie może lekceważyć problemów pacjenta. To nie on ocenia też, jak duży problem dla nastolatka czy dorosłego stanowi to schorzenie. Jeśli pacjent zadaje sobie trud, żeby zgłosić się do lekarza, to znaczy, że trądzik, nawet jeśli nie jest nasilony, stanowi dla niego istotny problem. Zadaniem lekarza jest więc leczenie zmian, a w przypadku nastolatków przekonanie rodziców, że trzeba zastosować metody adekwatne do zaawansowania choroby. Trudne są zwłaszcza sytuacje, kiedy trądzik jest na tyle nasilony, że niezbędne staje się leczenie doustne izotretinoiną. Wokół tego leku nagromadziło się wiele nieporozumień. Był on m.in. podejrzewany o to, że sprzyja depresji. Badania nie pozostawiają jednak wątpliwości – to nie lek, ale sam trądzik prowadzi do obniżenia nastroju. Obecnie grupa światowych ekspertów opracowała już listę wskazań do stosowania tego izotretinoiny, a nam pozostaje tylko się jej trzymać. Nie ma bowiem nic gorszego niż odkładanie leczenia.

Przy każdej okazji podkreślasz, że najważniejsze jest rozpoczęcie terapii we właściwym momencie. Dlaczego?

Nieleczony trądzik może pozostawić blizny. To stygmaty tej choroby na całe życie. Osoby z bliznami to grupa, której jest trudniej – napotykają na trudności przy poszukiwaniu pracy, w relacjach z innymi ludźmi itp. Jeszcze do niedawna wydawało się, że blizny to efekt ciężkich postaci choroby. Tymczasem z nowych obserwacji wynika, że blizny powstają również z małych stanów zapalnych. Są więc osoby, które mają ciężkie zmiany naciekowe i – jeśli są dobrze leczeni – unikają blizn po trądziku oraz tacy, u których niewielkie, ale nie leczone albo źle leczone zmiany, kończą się bliznami na twarzy. Tak zdarza się zwłaszcza w przypadku częstych w Polsce skór naczyniowych, z natury mających tendencję do stanów zapalnych. I w jednym i w drugim przypadku ważne jest, aby zalecić pacjentowi odpowiednie leki. Podkreślam, że jego wiek nie odgrywa tutaj roli. Ostatnio obserwuje się dużą grupę pacjentów, głównie kobiet, u których blizny pojawiają się na skutek stanu zapalnego dopiero w wieku dorosłym. Wcześniej uznawano je za powikłania typowe dla trądziku młodzieńczego.

Na co zatem mogą liczyć pacjenci Kliniki Trądziku Nova Derm?

klinikatradziku Na skuteczne leczenie zgodne z obowiązującymi w świecie procedurami oraz – co w przypadku choroby przewlekłej takiej jak trądzik ma szczególne znaczenie – opiekę, mającą na celu podtrzymanie efektów terapii. Do naszej oferty właśnie wprowadziliśmy zabiegi przeznaczone specjalnie dla pacjentów z trądzikiem do 20 roku życia, u których już widać efekty terapii, zapobiegające nawrotom trądziku. Zabiegi te są jednym z elementów opieki długoterminowej, którą staramy się obejmować naszych pacjentów. Leczenie tej choroby wcześniej czy później przynosi poprawę, co nie znaczy, że w tym momencie kończy się rola lekarza. W przypadku trądziku opieka musi być planowana na lata. Dermatolog powinien co jakiś czas sprawdzać, czy pacjent nie zaniechał leczenia, w jakiej kondycji jest skóra, czy nie ma symptomów, świadczących o nawrocie schorzenia.

Naszym celem, na co już zwracałam uwagę, jest też rzetelna informacja. Nastolatków, trzeba przekonać, jak ważne jest systematyczne leczenie, a ich rodziców – dlaczego jest ono konieczne. Wychodzę z założenia, że nie można wymagać od pacjenta, aby całymi miesiącami czy latami stosował się do zaleceń lekarza, nie rozumiejąc, dlaczego to robi.

Klinika Trądziku Nova Derm to także, miejsce, w którym leczy się najtrudniejsze przypadki. Kiedy o nich mówimy?

Mówiąc o najtrudniejszych przypadkach, mam na myśli przede wszystkim osoby z trądzikiem dorosłych, głównie kobiety, które mają nawracające zmiany. Trądzik dorosłych to choroba trudniejsza do leczenia niż trądzik młodzieńczy, oporna, wydłużająca się w czasie.
Druga grupa „trudnych” pacjentów to osoby z bliznami po trądziku. Kierując się własnym doświadczeniem oraz doniesieniami z literatury naukowej, wypracowałam własną procedurę korygowania tych defektów, która przewiduje naprzemienne zastosowanie czterech metod, zależnie od typu blizn (więcej). Pod tym względem Nova Derm różni się od innych gabinetów, gdzie proponuje się najmodniejsze w danej chwili technologie, a nie najskuteczniejsze metody.

Dlaczego trądzik ewoluuje, dotykając coraz więcej osób w różnym wieku?

Nie wiadomo. Aby ustalić, jaka jest przyczyna nawrotów trądziku, rozpoczynamy w Nova Derm badanie własne. Mając olbrzymią grupę pacjentek i pacjentek w różnym wieku i z różnym nasileniem choroby, analizujemy, jakie czynniki mogą stymulować jej rozwój, zwracając uwagę na to, co do tej pory nie było podnoszone, m,in, wpływ stresu, dobór leków antykoncepcyjnych oraz makijażu. Na razie z moich obserwacji wynika, że właśnie ten trzeci czynnik może mieć szczególne znaczenie dla przebiegu trądziku. Kiedy pojawiają się zmiany, pacjentki zaczynają stosować bardzo gęste fluidy, korektory pudry mineralne, róże. Ciężkie kosmetyki zdają się zaostrzać przebieg choroby albo prowokować jej nawrót. Dlatego namawiam pacjentki, które starannie przykrywają makeupem każdą krostę, aby lecząc skórę, starały się nie używać kosmetyków korygujących albo stosować je w sposób bardziej przemyślany. Na rynku można już dostać produkty lżejsze i niekomedogenne.

Czy w ostatnim czasie zmienia się także wiedza na temat trądziku różowatego?

Tak. Do trądziku różowatego, który jest – przypomnę – chorobą o odrębnej etiologii, nie mającą nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym czy osób dorosłych, zaczęły dołączać alergie kontaktowe, których przyczyną są często środki myjące, kremy itp Pacjenci z trądzikiem różowatym i takimi alergiami mają zaczerwienione twarze, dolegliwości skórne, ściągnięcie, pieczenie. U mężczyzn widoczne są charakterystyczne zmiany na nosie. Do tego dochodzą jeszcze ukryte zapalenia w obrębie oczu, które ujawniają się przy pracy przy komputerze i w świetle jarzeniowym. Problem trądziku różowatego staje się na tyle dotkliwy, że w Stanach Zjednoczonych powstają nawet duże grupy wsparcia dla osób mających to schorzenie. To wsparcie okazuje się potrzebne, bo trądzik różowaty dotyka ludzi dojrzałych na takim etapie życia, kiedy zaczynają się oni borykać z chorobami własnymi oraz swoich rodziców, mają kłopoty ze zmianą pracy albo też ją tracą, odczuwają dolegliwości związane z zaburzeniami hormonalnymi itp. Zmiany trądzikowe na twarzy jeszcze bardziej pogarszają ich samopoczucie, a niejednokrotnie stają się stygmatem. Obecnie mamy na szczęście metody leczenia (farmakologiczne, miejscowe, laserowe), dzięki którym można praktycznie wyeliminować szpecące zmiany i rumień. Leczenie wymaga systematyczności i cierpliwości, jednak osoby, które przestrzegają zaleceń lekarza Kliniki Trądziku Nova Derm mają potem paradoksalnie cerę ładniejszą od innych.

Rozmawiała:
Jolanta Chyłkiewicz

Dr Ewa poleca

Ultra Peel S

Idealny piling naprawczy i odmładzający do skóry naczyniowej i wrażliwej. Godny polecenia szczególnie dla Pacjentów, którzy dotąd nie myśleli o złuszczaniu w sezonie wiosenno-letnim. Lekarz nakłada na twarz indywidualnie dobraną do skóry pacjenta kombinację substancji leczniczych o sprawdzonej skuteczności oraz wielokierunkowym działaniu, takich jak np. kwas trójchlorooctowy, mlekowy, L-askorbinowy, polifenole, retinol. Dlatego zabieg jest nie tylko komfortowy dla Pacjentów i bezpieczny, lecz także wyjątkowo efektywny – niweluje drobne zmarszczki, napina skórę i poprawia jej strukturę. Złuszczanie jest umiarkowane, przeważnie drugi, trzeci dzień po zabiegu.

Implantacja nici PDO

To jeden z najnowszych i najbardziej skutecznych sposobów korekty owalu twarzy i likwidowania zmarszczek na szyi. Opracowany pięć lat temu w Korei Południowej zrobił wielką karierę w świecie – obecnie zabiegi są wykonywane w wielu krajach Europy, w USA , Brazylii i Japonii. Z wielką satysfakcją wykonujemy go także od wielu lat w Klinice Nova Derm. Nici z polidioksanonu precyzyjnie umieszcza się pod skórą za pomocą cienkich igieł i pozostawia w tkankach. Polidioksan, rozpuszczając się z czasem w skórze, pobudza proces neokolagenezy, czyli stymuluje produkcję nowego kolagenu, białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny, białka odpowiedzialnego za jej sprężystość i elastyczność. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu powoduje syntezę kwasu hialuronowego w skórze. Efekty zabiegu utrzymują się do dwóch lat!

Więcej…

IPL firmy Lumenis

Uwaga, Pacjenci ze skłonnością do rumienia i cerą z rozszerzonymi naczynkami! W Klinice Nova Derm wykonujemy wyjątkowy zabieg przy użyciu najnowszego systemu IPL firmy Lumenis, która jest renomowanym producentem laserów medycznych. IPL, czyli Impulsywne Źródło Światła (Intensed Pulse Light), uznawane jest obecnie za najskuteczniejsze spośród używanych dotąd urządzeń w medycynie estetycznej. Zabiegi, które wykonujemy przy jego użyciu, są bardziej skuteczne, a ich efekt trwalszy niż po zastosowaniu innych systemów! W praktyce oznacza to, że aby usunąć zmiany naczyniowe trzeba wykonać mniej zabiegów.

Masaże i refleksoterapia

Ogromnie zależy nam, aby nasi Pacjenci – troszcząc się o stan zdrowia skóry – zadbali też o swoje samopoczucie. Dlatego obok najnowocześniejszych metod leczenia i odmładzania proponujemy klasyczne masaże oraz wywodzącą się z medycyny chińskiej, refleksoterapię. Te zabiegi to prawdziwa inwestycja w zdrowie. W czasach kiedy wszystkim nam towarzyszy przewlekłe zmęczonie i stres, takie proste sposoby na relaks i zmniejszenie napięcia są bezcenne! Dlatego wszystkich Państwa, którzy odwiedzają naszą Klinikę, gorąco zachęcam do tego, aby z nich korzystali, także, a może zwłaszcza wtedy, gdy doba wydaje się za krótka, brakuje godzin na odpoczynek i sen. Zapewniam Państwa, że czas spędzoney w gabinecie masażu naprawdę nie jest stracony!

Więcej…

Nowe metody diagnozowania i leczenia łysienia: trichoskopia i mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Klinika Nova Derm wprowadza metody, dzięki którym możliwe jest skuteczne diagnozowanie i leczenia łysienia u mężczyzn i kobiet. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zabieg, który w świetle najnowszej wiedzy dermatologicznej jest najbardziej skuteczny w hamowaniu wypadania włosów – wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego. Proponujemy też Pacjentom trichoskopię, bardzo dokładne badanie skóry głowy oraz stanu włosów. Obecnie tylko największe kliniki dermatologiczne w kraju dysponują nowoczesną aparaturą, która jest niezbędna do jej wykonania. Specjalnie dla Pacjentek i Pacjentów Kliniki Nova Derm o nowych metodach walki z łysieniem mówi w wywiadzie dr Ewa Chlebus.

Dlaczego właśnie teraz Klinika Nova Derm wprowadza zabieg polegający na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego?

osocze_bogatoplytkowe_1W Klinice Nova Derm proponujemy tylko te zabiegi, których skuteczność została potwierdzona naukowo. Wprawdzie już od kilku lat w niektórych gabinetach medycyny estetycznej stosowano w leczeniu łysienia zabieg, polegający na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego, my jednak wstrzymywaliśmy się z wprowadzeniem tej metody. Z jednego powodu – jak dotąd brakowało dowodów na to, że zabieg jest bezpieczny i daje naprawdę dobre efekty. Dopiero w 2014 roku w specjalistycznych pismach dermatologicznych opublikowano pierwsze wyniki badań, potwierdzających wysoką skuteczność tej metody w leczeniu łysienia. Badania te przeprowadzono w kilku uznanych klinikach dermatologicznych w świecie. Tak więc dopiero teraz, proponując naszym Pacjentkom i Pacjentom leczenie przy użyciu osocza bogatopłytkowego, możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to zabieg, którego stosowanie ma podstawy naukowe. Dopóki ta metoda leczenia nie była przebadana w światowych klinikach, nie było jej także w naszej ofercie.

Osocze bogatopłytkowe to preparat przygotowywany z krwi pobranej od pacjenta. Jakie są jego właściwości?

Osocze bogatopłytkowe ( Platelet-rich plasma, PRP) to preparat kwiopochodny. Krew pobrana wcześniej od pacjenta jest odwirowywana i zagęszczana. Ostatecznie w niewielkiej ilości osocza otrzymuje się wysokie stężenie płytek krwi ( trombocytów). Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie, stymulują także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę). Dlatego ten sposób regeneracji i naprawy tkanek jest uznaną metodą leczenia w ortopedii (uszkodzenia ścięgien i zwyrodnienia stawów), kardiologii, okulistyce i stomatologii.

A jak osocze działa na włosy?

Łysienie to efekt postępującego procesu zanikania włosa w mieszku włosowym. Z badań wynika, że wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego zapobiega temu zanikowi, Czynniki wzrostu działają na mieszki włosowe, aktywując w nich kolejne fazy wzrostu i różnicowanie włosa. Co więcej, działają też na komórki macierzyste w opuszce włosa – pod ich wpływem mogą powstawać nowe mieszki włosowe! Właśnie dlatego metoda ta jest zalecana w trudnych do leczenia jednostkach chorobowych: androgenowym łysieniu u kobiet i mężczyzn, a także łysieniu plackowatym.

Co badania naukowe mówią o skuteczności osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia?

Opisano wyniki badań, z udziałem wyjątkowo trudnej grupy pacjentów – mężczyzn, którzy przez pół roku nie odpowiadali na tradycyjne próby leczenia minoksydylem i finasterydem. U pacjentów tych czterokrotnie wykonano zabieg ostrzykiwania skóry głowy osoczem bogatopłykowym (zabiegi wykonywano co dwa tygodnie). Jeszcze przed zakończeniem kuracji uzyskano znaczącą poprawę – na obserwowanym obszarze skóry głowy liczba mieszków włosowych wzrosła z 71 do 93. Z klinicznego punktu widzenia, najważniejszy jest jednak negatywny wynik w tzw. pull- teście . Podczas tego badania chwyta się, a potem dość mocno pociąga, kosmyk 70-100 włosów. W palcach nie powinno zostać więcej niż trzy włosy. Jeśli ich liczba wynosi sześć do dziewięciu, oznacza to, że pacjent ma poważny problem. Taki zły wynik pull- testu mieli właśnie uczestnicy badań przed podaniem zastrzyków z osocza bogatopłytkowego. Po zakończeniu kuracji pull –test wypadał doskonale – po badaniu nie pozostawał nawet jeden włos! Oznacza to, że włosy, które odrastają po stymulacji czynnikami wzrostu pochodzącymi z płytek krwi są mocne i zdrowe.

Czy można na bieżąco monitorować postępy w leczeniu łysienia?

Tak. Zakupiliśy urządzenie, przy pomocy którego będzie można monitorować postępy leczenia, przede wszystkim jednak łatwiej diagnozować choroby takie jak łysienie androgenowe, łysienie telogenowe, łysienie plackowate, dermatozy zapalne. Od niedawna w Klinice Nova Derm wykonujemy badanie zwane trichoskopią. To mikroskopowa ocena włosów i skóry głowy przy pomocy nowoczesnego wideodermatoskopu. Znacznie dokładniejsza niż ta, którą można uzyskać, posługując się rutynowo stosowanym w gabinetach dermatologicznych dermatoskopem. Pod dermatoskopem można oglądać obraz powiększony 10-20-krotnie, wideodermatoskop daje aż 20-70-krotne powiększenie! Widząc więcej, lekarz może lepiej ocenić stan łodygi włosa, mieszków włosowych, a także kondycję skóry głowy. Wszystkie obrazy są zapisywane w formie cyfrowej i przechowywane na dysku komputera. Oznacza to, że zdjęcia uzyskane u pacjenta podczas kolejnych badań można porównywać, monitorując postępy leczenia.

Gwoli ścisłości dodam, że badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent jest proszony tylko o umycie głowy i ułożenie włosów bez kosmetyków do stylizacji fryzur. Przy włosach farbowanych badanie można wykonać dopiero po kilkukrotnym umyciu głowy.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u dermatologa i badanie włosów?

Gdy zauważymy pierwsze objawy ich przerzedzenia. Obrazowo mówiąc, kiedy przedziałek na głowie zaczyna przypominać choinkę. Sygnałem ostrzegawczym powinno być też wzmożone wypadanie.

Przerzedzenie włosów to niełatwy w leczeniu, za to coraz częstszy problem, zwłaszcza u kobiet w wieku 40+. Jednak pierwsze ślady tej choroby stają się widoczne po 30. albo nawet po 20 roku życia. Już wtedy – gdy tylko zauważymy, że włosów wypada więcej niż normalnie – należy zgłosić się do lekarza. Im wcześniej rozpocznie się bowiem odpowiednie leczenie, tym szybszych i lepszych efektów można się spodziewać.

Jeśli wypadanie włosów nie jest bardzo nasilone, kurację zaczynamy od mezoterapii

skóry głowy (patrz: mezoterapia skóry głowy). Podczas tego zabiegu wstrzykujemy koktajl substancji wzmacniających cebulki włosa. Jeśli włosy są już w widoczny sposób przerzedzone, proces chorobowy przebiega w sposób gwałtowny albo odpowiedź na leki stosowane przy wypadaniu włosów nie jest tak dobra, jakbyśmy oczekiwali, wskazane jest ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.

Jak robi się ten zabieg?

Wstrzyknięć nie wykonuje się automatycznym pistoletem jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii, ale ręcznie za pomocą strzykawki. Jeden zabieg to około 40 wkłuć. Aby uzyskać dobry efekt, należy wykonać 2-3 zabiegi w odstępach czasowych indywidualnie określonych przez lekarza. Niestety, wstrzykiwanie osocza bogatopłykowego nie jest bezbolesne. Pocieszające, że po tym zabiegu można spodziewać się naprawdę dobrych efektów.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Kuracja jest bezpieczna. Preparat przygotowuje się z tkanki własnej pacjenta, tak więc ryzyko alergii czy odrzucenia nie istnieje. Zabiegu nie wolno wykonywać tyko u osób mających poważne kłopoty ze zdrowiem (z chorobami krwi, nowotworowymi), u pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia (np. aspiryna), a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rozmawiała: Jolanta Chyłkiewicz

 

Więcej na temat zastosowania osocza bogatopłykowego w leczeniu łysienia znajdą Państwo w publikacjach:

British Journal od Dermatology. A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata

Journal of Cataneous and Aesthetic Surgery. Platet-Rich Plasma in Androgenic Alopecia: Myth or an Effective Tool

BioMed Research International. The Effect of Autologous Activated Platelet Rich Plasma (AA-PRP) Injection on Pattern Hair Loss: Clinical and Histomorphometric Evaluation

BioMed Research International. Therapeutic efficacy of autologous platet-rich plasma and polydeoxyribonucleotide on female pattern hair loss

Odmładzanie osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe ( Platelet-rich plasma, PRP) to preparat krwiopochodny coraz częściej stosowany ostatnio w medycynie estetycznej. Mezoterapia osoczem uchodzi za jedną ze skuteczniejszych metod odmładzania skóry.

Preparat otrzymuje się z krwi samego pacjenta. Krew jest odwirowywana i zagęszczana, co pozwala na szybkie uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi (trombocytów). Zawarte w preparacie płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie, stymulują także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę). Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego prowadzi do regeneracji i naprawy tkanek, dlatego ten sposób jest już od dawna uznaną metodą leczenia w ortopedii (uszkodzenia ścięgien i zwyrodnienia stawów), kardiologii, okulistyce i stomatologii. Ostatnio pojawiły się prace naukowe wskazujące na to, iż preparat ten jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu łysienia (więcej…), a także odmładzaniu skóry oraz jako terapia przeciwko rozstępom i bliznom. Z obserwacji dermatologów wynika, iż regularne iniekcje osoczem bogatopłytkowym zwiększaja gęstość skóry i poprawiają jej wygląd. Zabieg może też spowolnić procesy starzenia. Dlatego zaleca się go wszystkim pacjentom z wiotką, cienką skóra oraz innymi oznakami starzenia, takimi jak:, zmarszczki, plamy barwnikowe, szerokie pory. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym może uzupełniać odmładzanie innymi metodami (pilingi chemiczne, lasery, fotoodmładzanie).

Na czym polega zabieg?
Na wstepie pobiera się od pacjenta ok.10-25 ml krwi. To objętość, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Po odwirowaniu krwi otrzymuje się preparat, który wstrzykuje się w miejsca poddawane terapii. Osoczem można odmładzać każdą powierzchnię ciała, ale zazwyczaj zabiegi wykonywane są na twarzy, szyi, dekolcie i rękach. Nakłucia są gęste, dlatego u osob wrażliwych na ból zabieg wykonuje się po wcześniejszym znieczuleniu kremem Emla.

Efekty iniekcji
Są widoczne po kilku tygodniach. Skóra jest odnowiona, ma zdecydowanie lepszą strukturę. Jest bardziej jędrna, napięta i elastyczna, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Twarz sprawia wrażenie młodszej i wypoczętej. Aby uzyskać optymalny efekt, zabieg należy wykonać kilka razy (zwykle 3-6 razy) w odstępach 3-6 tygodniowych. Potem można powtarzać go 1-2 razy w roku.

Ważne przed zabiegiem!
Na tydzień przed terminem zabiegu nie należy zażywać aspiryny i innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Na dwa dni przed iniekcją osoby z nawracającą opryszczką powinny rozpocząć przyjmowanie acyklowiru np. Heviran tabletka 400 mg dwa razy dziennie.

Ważne po zabiegu
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, z drobnymi śladami po nakłuciach lub niewielkimi krwiakami czy siniakami. Można smarować je żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Hirudoid, czy Lioton 1000. Nie jest to jednak konieczne. Krwiaki czy drobne siniaki znikają zwykle samoistnie w ciągu kilku dni (maksymalnie w ciągu 2 tygodni). Po ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym, podobnie jak po pilingach czy mezoterapii, należy stosować na dzień kremy z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50+.

Jak przygotować skórę do pilingu?

Aby efekty zabiegu były lepsze, a ryzyko powikłań – mniejsze, zalecana jest kuracja przygotowująca.

Przez okres 1-3 miesięcy przed zabiegiem należy stosować kremy ochronne o SPF 30 lub większym Ważne, aby zakres ochrony obejmował szerokie spektrum promieniowania UVA i UVB. Dodatkowo w słoneczne dni warto nosić kapelusz i okulary.

Co najmniej 2 –6 tygodni przed pilingiem należy nakładać zalecone przez dermatologa kremy z retinoidami (tretinoina, izotretinoina, retinaldehyd, adapalen, tazaroten). Stosowane raz dziennie (wieczorem) zmniejszają grubość warstwy rogowej, ujednolicają i ułatwiają penetrację substancji podawanych w czasie zabiegu dermatologicznego. Skraca się też okres gojenia. Na jeden-dwa dni przed zabiegiem należy odstawić preparaty z retinoidami. W przypadku wystąpienia podrażnień po retinoidach stosowanych w domu zabieg powinien być odroczony do czasu ich ustąpienia.

Uwaga! W przypadku osób o ciemnej karnacji postępowanie jest inne – zaleca się przerwanie stosowania retinoidów nawet na 2-4 tyg. przed zabiegiem. Związki te, zwiększając głębokość wnikania substancji złuszczających, mogą u takich pacjentów podwyższać ryzyko wystąpienia przebarwień.

Co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem należy używać preparatów, zawierających alfahydroksykwasy (np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, maleinowy lub winowy) o stężeniu 8-15 % i pH 4,2-5,6 (zbliżonym do pH skóry). Preparaty przygotowujące z alfahydroksykwasami – podobnie jak retinoidy – powinny zostać odstawione na jeden-dwa dni przed zabiegiem.

Pacjentom ze skłonnościami do przebarwień oraz fototypem III i IV zaleca się dodatkowo preparaty z substancjami rozjaśniającymi (kwas kojowy, kwas azelainowy, arbutyna , hydrochinon). Mogą one być łączone z retinoidami lub kwasem AHA.

Na dzień przed zabiegiem, w dniu zabiegu oraz 4 dni po pilingu pacjent powinien przyjmować leki przeciwwirusowe (Acyclovir, 5 razy dziennie 200mg). Taka profilaktyka jest konieczna u wszystkich pacjentów przed pilingiem średnio-głębokim i głębokim, nawet tych, u których – jak wynika z wywiadu – nie miewają opryszczki. Przy wykonywaniu pilingów powierzchownych taka profilaktyka nie jest bezwzględnie konieczna.

Co najmniej 10 dni przed zabiegiem nie farbować włosów.

Informacje przed zabiegiem!

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego

Przed zabiegiem nie wolno:
na 3 – 7 dni przyjmować leków przeciwbólowych (aspiryna, ibuprofen), dużych dawek wit. C i E,
wykonywać zabiegów kosmetycznych (pilingi, maski, mikrodermabrazji) w okolicach poddawanych wstrzyknięciom.

Kwas hialuronowy nie może być stosowany u pacjentów: z chorobami układu immunologicznego i podczas immunoterapii, w ciąży i podczas karmienia piersią, ze znaną wrażliwością na kwas hialuronowy, przyjmujących leki zmniejszające krzepliwość, ze skłonnością do blizn przerosłych  i bliznowców, w trakcie czynnych procesów zapalnych i zakażeń (opryszczka, liszajec), w przebiegu ostrych i przewlekłych chorób skóry.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z zastosowaniem toksyny botulinowej

Przeciwwskazania bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
nadwrażliwość na składniki preparatu (uczulenie na albuminy ludzkie),
stosowanie następujących leków oraz okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomecyna, gentamecyna, amikacyna, kanamycyna itp.); aminochinolony  (chlorochina, hydroksychlorochina); D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina; linkomycyna; tetracyklina, polimyksyna; sukcynylocholina,
miejscowe infekcje skóry,
ciąża i okres laktacji.

Przeciwwskazania względne:
zaburzenia krzepnięcia,
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

Informacje dla pacjentów przed zabiegiem mezoterapii twarzy

Przeciwwskazania:
choroby układu immunologicznego,
ciąża i okres karmienia,
nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość,
skłonność do blizn przerosłych i bliznowców,
zakażenia (opryszczka, liszajec zakaźny),
ostre i przewlekłe choroby skóry.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem IPLa

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie,
opalenizna ( 4 tygodnie przed zabiegiem),
używanie kremów z retinolem ( 1 miesiąc przed zabiegiem),
leki światłoczułe (tetracykliny, zioła),
choroba nowotworowa,
łuszczyca i bielactwo,
podrażnienia i stany zapalne skóry – infekcje bakteryjne, wirusowe,
skłonność do zbliznowaceń,
peeling (1-2 tygodnie) przed zabiegiem,
tatuaże,
indywidualna nadwrażliwość na światło o wysokiej mocy,
alkohol i inne substancje zwiększające ukrwienie skóry,
epilepsja/ padaczka.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem lasera frakcyjnego

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie,
opalenizna ( 4 tygodnie przed zabiegiem),
używanie kremów z retinolem (1 miesiąc przed zabiegiem) i doustna terapia izotretinoiną 4-6 miesięcy przed zabiegiem,
choroba nowotworowa,
łuszczyca, bielactwo,
podrażnienia i stany zapalne skóry ? infekcje bakteryjne, wirusowe,
skłonność do zbliznowaceń i przebarwień,
peeling (4=6 tyg) przed zabiegiem,
tatuaże,
indywidualna nadwrażliwość na światło o wysokiej mocy,
alkohol i inne substancje zwiększające ukrwienie skóry,
epilepsja / Padaczka.

Informacja dla pacjentów przed zabiegiem z użyciem lasera depilacyjnego

Wskazania dla kobiet
W przypadku kobiet gładkie nogi i pachy są ?obowiązkowe?. Równie popularnym zabiegiem jest usuwanie włosów w obszarze bikini. Część pań cierpi także z powodu wąsika na twarzy. Powyższe problemy estetyczne bez trudu można usunąć podczas serii zabiegów laserowych. W przypadku szczególnie mocnego owłosienia, warto również sprawdzić, czy jego przyczyną nie są zaburzenia hormonalne.

Wskazania dla mężczyzn
Depilacja laserowa nie jest wyłączną domeną kobiet. Coraz więcej mężczyzn z zainteresowaniem spogląda na ten zabieg. Panowie najczęściej poddają się usuwaniu nadmiernego owłosienia na plecach, karku, klatce piersiowej lub pod pachami.

Przeciwwskazania:
ciąża,
poważne choroby skóry: bielactwo, łuszczyca, przebarwienia,
świeża opalenizna,
stosowanie kremów światło uczulających i z retinoidami.

Pamiętaj, że:

  • w ciągu 4 tygodni przed zabiegiem należy unikać kąpieli słonecznych i solarium, nie wolno wyrywać włosów pęsetą, poddawać się depilacji woskiem, ani usuwać owłosienia chemicznie,
  • min. 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z używania kremu z retinolem,
  • min. 1 tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania peelingów,
  • przed zabiegiem skórę, w miejscu poddawanym depilacji, należy ogolić, umyć i niczym nie smarować.